Anasayfa » Hayatın İçinden » Ünlü Kimyagerler » İlklerin Kadını Ünlü Kimyager: Marie Curie

İlklerin Kadını Ünlü Kimyager: Marie Curie

Polonya asıllı bilim kadını Maria Salomea Skłodowska, Fransa’da yaptığı evlilikten sonra herkes tarafından bilinen adıyla Marie Curie, Nobel Ödülü alan ilk kadın ve iki Nobel Ödülü’ne sahip ilk bilim insanıdır.

Uranyum elementi üzerinde yaptığı çalışmalarla Radyoaktiviteyi bularak bilim dünyasında yeni bir sayfa açan Curie , devam eden çalışmalarıyla Toryum elementinin de radyoaktif özelliğini buldu ve Radyum elementini ayrıştırmayı başardı.

ilklerin-kadini-ünlü-kimyager-marie-cruie-1

                                                                               

Peki tüm bu başarılarının ardında Marie Curie’nin nasıl bir hayatı vardı?

ilklerin-kadini-ünlü-kimyager-marie-cruie-2

7 Kasım 1867’de Varşova’da doğan Marie, fen bilgisi öğretmeni olan ablası sayesinde fizikle ilgilenmeye başladı. 15 yaşında okulu birinci olarak bitirdi. Sarbonne Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra ‘Doğa Bilimleri ve Matematik’ alanında yüksek lisans yaptı. Başarılı fizikçi Pierre Curie ile tanışıp evlendi. ‘Fosfor Işıl’ üzerine çalışan Profesör Henri Becquerel’in rastlantısal şekilde farkettiği ‘Uranyum kristallerinin ışık yayma özelliği’ üzerine çalışan Curie ve eşi , bu gizemi çözerek ‘Radyoaktivite’yi buldular. Periyodik tablodaki yakınlığından dolayı ‘Toryum’ elementinin de mineralleri radyoaktifleştiren özelliğinin olduğunu düşünerek Toryumla beraber birçok elementi test etmeye başladılar. Araştırmalar ilerledikçe 1898 yılında Uranyumdan tam 400 kat daha radyoaktif olan ‘Polonyum’ elementini keşfederek ilk başarılarına ulaşmış oldular.  1898 yılının Kasım ayında polonyumdan da güçlü başka radyoaktif element daha keşfettiler. Curie bu elemente ‘Radyum’ ismini verdi. Marie eşinden ayrı olarak radyum üzerinde çalışmaya başladı. Elde ettiği ‘radyum klorit’ ve onun büyüleyici ışığı herkesin dikkatini çekmişti.

1906 yılında eşi Pierre Curie at arabasının altında kalarak vefat etti. Eşinin ölümünün ardından Sorbonne Üniversitesinde eşinin kürsüsüne profesör olarak atandı ve burada ders veren ilk kadın unvanına da sahip oldu.

Polonyum ve Radyum ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle 1911’de Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.

Bu başarılardan sonra yine durmayan Curie, radyumun hastalıklar için tıbbi alanda kullanılması üzerine çalışarak hala kullanılan ‘radyoterapi’ tedavisinin bulunmasına öncülük etti.

ilklerin-kadini-ünlü-kimyager-marie-cruie-3

Ne yazik ki radyumun teklikeli etkisinin keşfedilmesiyle birlikte tüm çalışmalar durduruldu. 1934 yılında hayatını adadığı radyum elementi Cruie’nin vücudunu ele geçirmiş ve Curie kan kanserine yakalanmıştı. Kısa süre sonra dayanamayan Curie, 4 temmuz 1934’te hayata gözlerini yumdu.

Kadın olması nedeniyle birçok kez engellere maruz kalsa da “Hayatta hiçbir şey korkmak için değildir. Her şey anlaşılmak içindir.” diyerek çalışmalarına devam eden Curie’ye, ellerinde radyasyon yanıklarıyla hayatını bilime adadığı için, biz de teşekkürü bir borç biliyoruz.

Kaynaklar:

‘Bilim Uğruna Ölen Kadın’, Erişim Tarihi: 03.07.2016,  http://www.focusdergisi.com.tr/bilim_insanlari/1000_yilin_dahileri/00210/?printerfriendly=yes

‘Marie Curie Biography’, Erişim Tarihi: 03.07.2016,

http://www.biography.com/people/marie-curie-9263538

 

 

Send this to friend