Anasayfa » Hayatın İçinden » Ünlü Kimyagerler » Sentetik Boyanın Başlangıcı: William Henry Perkin

Sentetik Boyanın Başlangıcı: William Henry Perkin

William Henry Perkin, İngiliz bir kimyagerdir. 1838 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. W.H. Perkin’in ilgi duyduğu alanlar epeyce fazlaydı. Fotoğrafçılık, resim, müzik bunlardan başlıcaları arasında sayılabilirdi. Fakat müzik bunların arasında çok farklıydı. Müziğe karşı ailece bir ilgileri vardı. Daha 12 yaşındayken W.H. Perkin hem piyano hem keman hem de kontrbas çalabiliyordu.

13 yaşında City of London School’a başlamasıyla kimya alanına bir giriş yapmıştı. City of London, İngiltere’de kimya ile ilgili araştırma olanağı bulunabilen birkaç okuldan biriydi. Burada W.H. Perkin, Thomas Hall’ın deney çalışmalarının hazırlanmasına yardım ediyordu. Kimyaya olan ilgisinin artmasıyla hocası Thomas Hall’ın da desteğiyle ünlü kimyager Michael Faraday’ın bir dizi konferans ve seminerlerine katıldı. 15 yaşındayken Kraliyet Kimya Enstitüsü’ne girerek, burada Alman kimyager Hofmann’ın öğrencisi oldu. Hofmann’ın öğrencisi olmak onun için büyük bir şanstı. Profesör Hofmann sıtma hastalığı tedavisi için kininin sentetik olarak üretilmesi üzerine çalışmalar yapmaktaydı. W.H.Perkin’i de asistanı yapmıştı. Perkin de Hofmann ile birlikte bu çalışmalar üzerine yoğunlaştı. Hatta çalışmalarını daha rahat sürdürebilmesi için evinin arkasına laboratuvar kurdu ve okuldan arda kalan zamanlarda çalışmalarını burada sürdürmeye başladı. Bir gün anilin ile çalışmalarını yaparken potasyum bikromat ile tepkimesinden çökelti oluştuğunu gördüğünde çökelti rengini değiştirmek adına karışıma etanol ekledi ve mor rengi elde etti. Bu renge “Mauve” adını verdi, bu rengin aynı zamanda ipeği boyadığını fark ettiğinde aslında sentetik boyayı bulmuştu. Bu boyanın adına da “Mauvenie” koydu.  İlk sentetik boyayı elde ettiğinde tarih 1856 yılıydı ve W.H.Perkin sadece 18 yaşındaydı.

sentetik-boyanin-baslangici-william-henry perkin-1

W.H.Perkin buluşunun farkındaydı ve ilk olarak buluşunun patentini alarak sentetik boyaların üretimini başlattı. Kısa sürede de bir servet sahibi oldu. Bu buluşu da birçok rengin bulunmasına öncülük etmiştir. 14 Temmuz 1907 tarihinde de hayatını kaybetti. Buluşunun 50. yılı olduğunda bir ödül olarak “Sir” unvanını almıştır.

Kaynaklar:

  • “Sir William Henry Perkin” , Erişim Tarihi : 08.07.2016, www.dergipark.ulakbim.gov.tr
  • “William Henry Perkin”, Erişim Tarihi: 07.07.2016, www.chemheritage.org/
  • “William Henry Perkin”, Erişim Tarihi: 09.07.2016, www.encyclopedia.com/topic/William_Henry_Perkin

Send this to friend