Anasayfa » Hayatın İçinden » Ünlü Kimyagerler » Türkiye’deki Kromotografik Çalışmaların Öncüsü: Prof.Dr. Fikret Baykut
Türkiye’deki Kromotografik Çalışmaların Öncüsü: Prof.Dr. Fikret Baykut 1

Türkiye’deki Kromotografik Çalışmaların Öncüsü: Prof.Dr. Fikret Baykut

1923 doğumlu Fikret Baykut önemli Türk kimyacılarından sadece bir tanesidir. Lise öğrenimini Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ni seçerek 1945 yılında Kimya Yüksek Mühendisliği olarak üniversiteden mezun olmuştur. Üniversite mezuniyetinden sonra akademik yolda ilerlemeye karar veren Baykut, ilk olarak bu serüvene Yıldız Teknik Üniversitesi’nde asistanlıkla başlamıştır. Daha sonra araştırmalarına İstanbul Üniversitesi Kimya Enstitüsü’nde asistan olarak devam etmiştir.

Fikret Baykut çalışmalarını daha çok organik alanda sürdürmüş 1951 yılında “Dallanmış yağ asitlerinin sentezi” konulu bir çalışma ile doktora tezini tamamlamıştır. Doktorasını aldıktan sonra doçentlik çalışmaları için Göttingen Max-Planck Enstitüsü’nde gitmiştir. 1953’te doçentlik unvanını aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönmüştür. 1962 yılında da profesörlük tezini verip İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde açılan Anorganik Kimya Kürsüsü ’ne profesör olarak atanmıştır. Daha sonra çalışmalarını organik maddelerin ayrıştırılması üzerine yoğunlaşarak devam ettirmiştir.

Bu konu hakkında Almanya’ya giderek Goethe Üniversitesi’nde kromatografi yöntemiyle ayrıştırmalar üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Sonra Türkiye’ye dönerek kromatografik analizlerin temelini atmıştır. Kâğıt kromatografisi, İnce tabaka kromatografisi ve Kolon kromatografisi ile ilk çalışmaları sürdüren isimdir Fikret Baykut. Hatta daha sonra 1963 yılında “Kromatografi” adlı bir yapıt yayınlamıştır.

İlerleyen yıllarda çalışmalarının yönünü biraz değiştirerek tarım ilaçları, çevre sorunları ve kanser yapıcı maddelere yönlenmiştir. Yapıtlarını da yayınlanma tarihlerine göre sırasıyla verecek olursak;

  • Sistematik Analitik Kimya ( E. Ulusoy ile),
  • Analitik Kimya (B. Erdem) ,
  • Anorganik Kimya Praktikumu ,
  • Kromatografi,
  • Modern Denel Genel Kimya,
  • Bilimsel Açıdan Karadeniz’dir.

11 Mart 2014 tarihinde Prof. Dr. Fikret Baykut vefat etmiştir. Ölümünün ardından üniversite senatosu tarafından bir jest yapılarak, okuduğu ve çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul Üniversitesi’ndeki, Analitik Kimya Bölümü öğrenci laboratuarına ismi verilmiştir.

Kaynaklar:

“ Baykut. Fikret”, Erişim Tarihi: 21.12.2016, www.filozof.net

“Fikret Baykut Kimdir”, Erişim Tarihi: 22.12.2016, www.fikretbaykut.kimdirkimdir.com

“Prof. Dr. Fikret Baykut Laboratuvarı”, Erişim Tarihi: 23.12.2016, www.muhendislik.istanbul.edu.tr

 

Send this to friend