Anasayfa » Kimya Kütüphanesi » Kimya Felsefesi » YAŞAMIN BİLİMDEN DİNE İNŞASI

YAŞAMIN BİLİMDEN DİNE İNŞASI

Bazen sualler büsbütün manasız hale gelecek… Çünkü tecrübelerimiz bu dünyadaki tecrübelerimizdir. Dünya’ya geldiğimiz ilk andan beri beynimiz ( tabi bu hormonsal ve içgüdüsel bir olay) öğrenmeye başlar. Dünya ya gelme amacımız öğrenme tecrübe etme ve bilgi edinme döngüsünden ibarettir. Tecrübe edinmediğimiz hiç bir sorunun cevabını veremeyiz. İnsanın doğumundan ölümüne dek değişmeyen tek şey bilgi edinme ve bilgiye maruz kalma durumudur. Bizim edindiğimiz tecrübeler ve maruz kaldığımız bilgiler sonucu fizik, kimya, biyoloji  kanunlarının, kainatın nasıl ortaya çıktığını izah etmesi mümkün değildir. ‘’Bir tabiat kanununu ifade  eden her  formül  Allah’ı öven bir ilahidir.’’ ( Maria MİTCHELL )  Oysa insan yaşamı farklıdır. Belirli fizik kurallarına göre işler… Peki bu fizik kurallarının işlemediği yer var mıdır?

Ancak körler (fiziki anlamda) ressam olabilir, gemi tasarlayabilir, notalara kusursuzca dokunabilir. Bunu yapan insanların tümü gören gözleri olan insanların soyundan gelmiştir. Görme ruhu, ruh genetiği etkilemiştir. İnsanlar da tıpkı hayvanlar gibi içgüdüsel davranır ki bunun pek çok açıklaması vardır. İçgüdüsel davranışlarını akla ve mantığa uyarlar bu da var oluşun bir kuralıdır. İnsan içgüdüsel olarak öğrenir ve bunu aklı ile kullanır. Fizik kurallarının istisnasız insan yaşamında ilerlemesinin tek sebebi ruh ve beden bütünlüğüdür. İnsan evrenin mikro fizik kurallarını yerine getiren bir mekanik calışma sergiler. Yapılan araştırmalarca hücrenin ruhu olduğuna inanıyoruz…  Bir hücre mikro olarak ve bir insan makro boyut olarak öldüğünde geri döndürülemez olarak  kaybolan şey nedir?

Bilim bizim yararlanmamızı sağlamak, asıl olanı anlamak için sunulmuş bir mucizedir. ‘’Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken  Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler.’’ ( AL-İ İMRAN 191) Sir Isaac Newton’ un yerçekimi yasası, Colum’un  ve Gauss’un elektrİk yasası, Einstein’ın enerji yasası ve bir çok kanun ve yasaya göre Dünya’nın işleyişi yürür. Kanunlar ve yasalar bize gerçeği görmemiz için gönderilmiştir. Çünkü Allah önce bilimi sonra dini yaratmıştır.

Send this to friend