Anasayfa » Kimya Kütüphanesi » Kimya Meslekleri » Kimya Teknikerliği Nedir?

Kimya Teknikerliği Nedir?

Kimya teknikeri / teknisyeni unvanı, üniversitelerin ön lisans bölümünden veya teknik liselerin kimya bölümünden mezun olan kişilere verilir. Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan iş yerlerindeki laboratuvar, fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Teknikerler, kimya mühendisi veya kimyagerlerle işçiler arasında geçişi sağlayan kişilerdir.

Kimya teknikerleri kendi içinde oldukça çeşitlidir:

Endüstriyel Boya ve Dekorasyon
Endüstriyel Boyacılık
Lastik Teknolojisi
Petrokimya
Plastik İşleme
Plastik Teknolojisi,
Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği
Sınai Boya
Boya Teknolojisi gibi branşları bulunmaktadır.

Kimya teknikerlerinin görevleri şöyle sıralanabilir:

-Kimya mühendisleri tarafından hazırlanan iş programını uygulayıp işletme raporu hazırlarlar,

-Ürün standartlarının oluşturulmasında kimya mühendisine yardımcı olurlar.

-Kimyagerlerin yapmış olduğu analiz sonuçlarına göre ürün kalitesini değerlendirir, verilen kararları uygularlar.

-Kimya teknikerleri aynı zamanda, sürekli güncellenen mevzuatları takip etmeli ve uygulamalıdırlar.Kimya sektöründe çalışma ortamı gürültülü, kokulu ve tozludur. Bu yüzden kimya teknikerleri çalışırken dikkatli ve titiz davranmak durumundadırlar. Ayrıca kimyasal maddelere karşı bir alarjileri bulunmaması gerekir. Kimya sektöründe oluşabilecek zehirlenmeler, patlamalar ve yangınlar gibi kazalarda serin kanlı davranmalı, anında sorun çözebilme kabiliyetine sahip olmalıdırlar.

Meslek eğitimini bitiren kimya teknikerleri; özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde asgari ücretten az olmamak üzere ücret alırlar. Ücret aralığı başarı durumlarına göre asgari ücretin 2-4 katı arasında olabilir. Branşlarında yükselerek şef veya müdür yardımcısı olabilirler. Günümüzde kimya teknikerleri, mühendislere oranla az maaş talebinden dolayı tercih edilmekte fakat yetki durumu olmaması sebebiyle iş çerçevesi kısıtlanmaktadır. Kimya teknikerleri; kimya mühendisleri ve kimyagerlerin aldığı temel derslerini de (Analiz, Fizik, Kimya, Analitik Geometri, Soyut Matematik, Fizik Laboratuvarı, Analitik Kimya, Analitik Kimya Laboratuvarı, İnorganik Kimya, Veri İşlem Bilgi Programları) aldıkları için dikey geçiş sınavıyla da bu bölümlere geçiş yapabilirler.

 

Kaynaklar

[1] Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi kuruluşlar,
[2] ÖSS-2006 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
[3] ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi – 2000

Send this to friend