Anasayfa » Kimya Kütüphanesi » Kimya Meslekleri » Kimyager, Kimya Mühendisliği, Kimya Teknikerliği Meslek Tanıtımı

Kimyager, Kimya Mühendisliği, Kimya Teknikerliği Meslek Tanıtımı

Tercih yapmanın zor olduğu böylesi dönemde en azından üniversite ve bölüm tercihi yapacak olan genç arkadaşlarımızın kimya alanıyla ilgili sorularına cevap olmak için hazırladık bu yazıyı.

Kimya alan mesleklerini tanıtmadan önce kimya biliminin tanımına bakalım. Kimya ; maddenin yapısını, birleşimini, etkileşimini, tepkimelerini araştıran ve uygulayan bir bilim dalıdır.

Kimya günlük yaşamımızda sürekliliğini yitirmeyen ve hayatımızın her alanındadır. Hayatımızın her alanı diyorum çünkü öyle. Kimya bölümüne bulaştığınızda ne mi olur?

Pencereye baktığınızda Polivinil klorürü yani oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastik polimeri görürsünüz. Cama baktığınızda  silisli kumun soda ya da potas katılarak yüksek ısıda eritilmesiyle elde edilen, sert, saydam ve kırılgan cismi görürsünüz. Elbiseleriniz beklide polyester içeren yapay elyaflardan üretilmiştir. Belki şuan üzerinde oturduğun deri koltuk kimyasal olarak; % 55 karbon, % 6-8 hidrojen, % 19-25 oksijen, % 14-20 azot, % 0,5-1,5 kükürt, fosfor, demir, iyot ve klordan meydana gelmiştir. Tamam tamam fazla korkutmayalım sizi ve kısaca söz edelim bu dopdolu alandan.  🙂

Kimya bölümlerinin eğitim süresi 4 yıldır. Kimyager olmak için Fen Fakültesi veya Fen-Edebiyat fakültelerinde, Kimya Mühendisliği için Mühendislik fakültelerinde, Kimya Teknikerliği için ise Meslek Yüksek Okullarında 2 yıl eğitim alırsınız.

Kimya alanında organikten ilaç kimyasına, biyoteknolojiden nanoteknolojiye, fizikokimyadan biyokimyaya kadar birçok ders içeriği mevcuttur. Bu bölümü okumak zor olduğu kadar eğlencelidir. Laboratuarda yaptığınız renkli renkli deneyler ile diğer derslerin stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Mezun olduktan sonra Plastik, İlaç, Boya, Petrokimya, Metal, Çimento, Seramik, Tekstil, Deri, Deterjan ve Sabun, Gıda, Kozmetik, Cam, Ambalaj ve Kağıt sanayisinde ve Çevre Analiz, Biyokimya, Bilimsel Araştırma Merkezleri ve Hastane Laboratuvarlarında ve de Kalite Sertifikasyon Eğitim ve Çevre, İş Güvenliği, Kamu veya özel sektöre ait kimyasal madde üreten ve kullanan endüstri kuruluşlarının AR-GE, kalite kontrol, üretim planlama ve geliştirme bölümleri, Kimyasal ürün ve laboratuvar cihazları satış ve servis şirketlerinde iş bulabilirsiniz.

Ben eğitimci olacağım derseniz kimya bölümünü bitirip formasyon alıp kimya öğretmenliği yapabilirsiniz. Ben sağlıkçı olmak istiyorum derseniz Tıpta Uzmanlık Sınavına girip Biyokimyacı olarak hastane laboratuvarlarında çalışabilirsiniz. Ben tarihe adımı bırakmak istiyorum derseniz akademik alana yönelip üniversitede kalabilirsiniz. Ben kimsenin emrinde çalışmam derseniz kendi fabrikanızı kurabilirsiniz.

Kimya mühendisleri; kimyasal alanda prosesleri ve bu proseslerin gerçekleştirildiği fabrikaları hem ekonomik hem de çevresel boyutunu düşünerek dizayn eder, standartlara uygun kurar, işletir ve yönetir.

Kimyagerler;  kamu, özel, hizmet sektörü ile endüstri dallarının işletme ve laboratuvarlarında çalışan, araştıran, işletmeye girecek her türlü hammadde ve işletmede oluşan ürün ve ara ürünlerin kalite kontrolünü yapan, üretimde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik yöntemler geliştirebilen, işletmenin akışına katkı sağlayan ve üretimin daha ekonomik gerçekleşmesine yönelik çözümler üretmek üzere laboratuvar ya da pilot tesis düzeyinde AR-GE çalışması ve yenilikçilik(inovasyon) yapabilecek nitelikte olan kişilerdir.

Kimya teknikerleri; kimya alanında üretim yapan iş yerlerindeki laboratuvarlarda kimya mühendisleri ve kimyagerler tarafından hazırlanan iş planı ve programına göre, istenen kalitede ürün elde edilmesi için gerekli işleri yürüten kişidir.

Kısaca yaşamımızın her alanına karışmış olan bu alan sizlere çok şey katacaktır. Tercih yaparken tercih yapacağınız bölüm ve okulun iş bulabilme oranlarına, fiziksel olarak bu alan için uygun olup olmadığınıza, hayatınızın sonuna kadar bu işin sizi mutlu edip etmeyeceğine dikkat ederek tercihlerinizi yapınız. Kimya alanı ile ilgili A’dan Z’ye detaylı bilgi almak isteyenler sitemizi inceleyebilirsiniz. Aklına takılan konularda iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz. Şimdiden tüm genç arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

 

 

Kaynak:

Kimyagerler Derneği

wikipedia

 

 

Send this to friend