Anasayfa » Sektörler » Boya ve Kaplama Teknolojileri » Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır - Boya ve Kaplama Teknolojileri
Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Emaye nedir denildiğinde bir çoğumuzun aklına anneannesinin evindeki çiçekli tencereler ve renkli kaplar gelebilir. Aslında, emayenin ilk bulguları M.Ö. 5. yy’a, Antik Yunan’a dayanır. Emaye o dönemlerde takılarda ve diğer süs eşyalarında renk tonu için kullanılırdı. Peki günümüzde fırın,buzdolabı,mutfak gereçleri ve el sanatlarında yaygın olarak kullanılan emaye nedir ve nasıl uygulanır?

Emay, bazı maddeleri korumak yada parlaklık vermek için kullanılan bir maddedir. Korumanın yanında metal yüzeye estetik özellik kazandırması içinde kullanılır. Emay yapısı gereği anyon ve katyonlardan oluşur. İçerdiği başlıca anyonlar oksijen ve flordur. Cam hamuruna çeşitli maden oksitlerin (silisyum,soda,boraks,kurşun oksit ve renk verici metal oksitler) katılmasıyla bir araya gelir. Emay ile kaplanmış olan malzemelere ise emaye adını verilir. Emay içine katılan maden oksitlerle cama benzer bir yüzey oluşturur. Maden oksitler karıştırılır ve eritilir. Daha sonra yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda toz haline gelir. Inorganik oksitlerin bir araya gelmesinden oluşan bu karışım istenilen yüzeyin üzerine aktarıldıktan sonra, oksitlerin erime sıcaklığında fırınlanması ile cam görüntüsüne sahip tabaka elde edilir. Fırınlanma yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 900 OC) gerçekleşir.Genellikle kaplanan metaller çelik, alüminyum ve alüminyum alaşımlarıdır. Saf nikel ve pirinç üzerine kaplama yapılmaz.

Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır - Boya ve Kaplama Teknolojileri

Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır

Emaye uygulaması kuru yada ıslak olarak yapılabilir. Uygulamanın kaliteli olabilmesi için tabaka kalınlığı önemli faktörler arasındadır. İnce yapılan uygulamalar yanmalara sebep olarak, ürünlerin kalitesinin düşürebilir. Çok kalın olarak gerçekleşen uygulamalarda ise emaye atmaları gözlenir. Günümüzde ıslak uygulama daha çok kullanılmaktadır ve bu uygulama püskürtme,daldırma ve sallama ve sürme yöntemleri ile yapılır. Daldırma yöntemi adından da anlaşılabileceği gibi ürünün emaye banyosuna batırılıp çıkarması ile gerçekleşir. Bu yöntemle emaye kaybı ortadan kalkmış olur ancak akış yönünde izler meydana gelebilir.Püskürtme yönteminde ise kapalı kabinlerde, genellikle maddelerin tek tarafının kaplanması gereken durumlarda yapılır. Kompresör yardımıyla ürün üzerine uygulama yapılır.

Emaye diğer kaplama türleri ile kıyaslandığında, sert ve pürüzsüz olması, istenilen her renkte üretilebilir olması ve bu renklerin hiçbir şekilde değişime uğramaması, toksik olmaması ve asla mikrop barındırmamamsı sebebiyle öne çıkar. Bunların yanında kolaylıkla temizlenebilir ve yüksek sıcaklıklara karşı direnci çok yüksektir. Bu sebeplerden dolayı sektörde de mutfaklarımızda da bizler için güzel ve sağlıklı bir alternatiftir.

Kaynaklar:

Evcin, A., Yrd. Doç. Dr. (2006). Kocatepe Üniversitesi Kaplama Teknikleri Ders Notları. Erişim Tarihi: 01.11.2016, http://www.kimmuh.com/evcin/coating/coating6.pdf

Ay, A. Soğuk Emaye Tekniği – TMMOB Makine Mühendisleri Odası. Erişim Tarihi: 01.11.2016, http://arsiv.mmo.org.tr/pdf/11300.pdf

 

Send this to friend