Anasayfa » Sektörler » Boya ve Kaplama Teknolojileri » Otomotiv Boyasının Aşınmasını Önleyen Kaplayıcı Boya: KATAFOREZ

Otomotiv Boyasının Aşınmasını Önleyen Kaplayıcı Boya: KATAFOREZ

Arabalarımız yalnızca bizi bir yerden bir yere götürme özelliğiyle değil, dış görünüşleriyle, modelleriyle de bizi etkiliyor, adeta duygusal bir bağ kurup çok dikkat ettiğimiz, sevdiğimiz bir şeyimiz haline geliyor. Okula,işe, gezmeye ya da şehirlerarası uzun yolculuklara giderken kullandığımız arabalarımıza özenle bakıyor ve onları her türlü aşınmadan ve zarardan korumak istiyoruz. Kimya da bu konuda bize yardımcı oluyor ve arabalarımızın özellikle dış kısmının zarar almaması için imdadımıza yetişiyor.

İşte, arabaların sadece dış boyasıyla değil üzerinde çok daha önemli bir katmanla korunmasını sağlayan, arabaları korozyona karşı koruyan mucizevi boya: Kataforez!

Kataforez boyalar, otomotiv sektörü için çok önemli bir gelişme olmuştur. Eskiden, otomotivler yalnızca otomotiv boyasıyla boyandığında dış etkilerden aşınabiliyor ve korozyona uğrayabiliyordu. Bu da araba üzerinde çizik, boyanın soyulması ve daha birçok kötü sonuçlara yol açabiliyordu.

Kataforez daldırma, otomotiv boyasıyla boyanmadan önce arabanın üzerine uygulanan elektrokimyasal işlemlere verilen addır. Kataforez boya sıvı fazdadır ve bir havuzun içinde tutulur. Bu havuz aynı zamanda bu elektrokimyasal tepkimenin gerçekleştiği yerdir. Kataforez havuzuna batırılan arabalar, bu boya çeşidiyle kaplanır ve bu sayede aşınmaya karşı dayanıklı hale gelir.
Bu elektrokimyasal işlemde araba kabini katot iken, havuzdaki kimyasal(kataforez) anottur. Elektron akışı kataforez havuzundan araba kabinine (anottan katota) doğru gerçekleşir.

otomotiv-boyasinin-asinmasini-onleyen-kaplayici-boya-kataforez-1

Araba kabini ile kataforez havuzu arasında gerçekleşen elektrokimyasal tepkime sonrası, araba kabini kalıcı olarak kataforez boya ile kaplanmış olur ve bu madde sayesinde her türlü zarardan özellikle de korozyondan korunmaya başlar.

Kataforez havuzuna batırılan araba sıvı bir madde ile kaplanmış olur. Bu noktada, asıl dış boya işlemine geçmeden önce, araba kabinini kurutmak gerekir. Kataforez sonrası gri bir sıvıya bürünen araba kabini, fırında kurutulduktan sonra asıl otomotiv boyasıyla kaplanmak üzere boyahaneye geçer. Boyahanede; otomotiv boyası, kataforez üzerine estetik amaçlı olarak istenilen renkte ve matlıkta/parlaklıkta araba üzerine işlenir.

Sevdiğimiz ve özenle baktığımız arabalarımız, kataforez boya ile birlikte artık çok daha korunaklı. Kimyanın bu mucizevi etkisiyle, gerçekleştirilen elektrokimyasal tepkime sayesinde kataforez ile kaplanan ve dış etkilerden korunan arabalarımız artık bizim için daha az endişe edeceğimiz bir unsur haline geliyor. Kimyaya bu güzel yenilik ve gelişmeden dolayı minnettarız!

Kaynaklar:

“Cataphoresis Treatment”, Vernicia Industriale in Cataforesi, 2013. Erişim Tarihi:05.11.2016, http://www.foresi.it/files/attachments/cationic-electro-deposition-paint-rev05-glb.pdf

“What is Electrophoretic coating”, EOC, 2010. Erişim Tarihi:05.11.2016,http://www.euroqualitycoatings.co.uk/e-coat/what-is-e-coating/

Send this to friend