Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Bağla Telefonunu Saksıya, Başlasın Şarja!
Bağla Telefonunu Saksıya, Başlasın Şarja!
Bağla Telefonunu Saksıya, Başlasın Şarja!

Bağla Telefonunu Saksıya, Başlasın Şarja!

Günümüzün en büyük problemlerinden olan akıllı telefonları şarj etme sorunu prizlerin dışında şimdiye kadar güneş enerjisi ile şarj eden cihazlar, harici piller ve kablosuz şarj istasyonları gibi farklı kaynaklarla çözülmüştü. Barcelona merkezli bir teknoloji firması bu soruna telefonları doğal yoldan şarj etmeyi sağlayacak yeni bir çözüm yolu buldu. Bu “Bioo Lite” adlı yöntem bitkilerin fotosentez ile ürettiği enerji sayesinde akıllı telefonları şarj edebiliyor. Peki bu nasıl oluyor?

Bu ürünü kullanabilmek için 3 şeye ihtiyaç var: telefon, kablo ve saksı bitkisi. Bioo Lite’ın akıllı telefon kablosunun girdiği USB girişindeki elektrik; fotosentez sonucu oluşan organik bileşiklerin, saksıdaki bakteriler tarafından parçalanıp, ortaya çıkan elektronların nano teller aracılığı ile hareket etmesiyle sağlanıyor. Bitki gün boyunca fotosentezde elektrik topladığından, kullanıcı istediği saatte kullanabiliyor. Ancak, bu şarj etme işlemi gün boyunca maksimum üç defa kullanılabiliyor ve şarj süresinin yaklaşık olarak telefonu bilgisayarla şarj etme süresi kadar olacağı belirtiliyor. Bioo Lite enerjisini bitkiden sağlıyor ve normal saksıdan hiçbir farkı yok.

Saksının içindeki sistem ile, bitki fotosentez yaparken serbest kalan elektronlar yakalanarak cihaz şarj ediliyor. Kullanmadan önce ilk olarak saksının içine biraz su dolduruluyor. Daha sonra saksıda bulunan taş şeklindeki USB girişine şarj kablosu bağlanıyor ve şarj işlemi başlıyor. Tüm bu işlemler sırasında kullanılan teknolojik yapı saksıdaki çiçeğin yapısını bozmuyor çünkü Bioo sadece geride kalan enerjiyi kullanıyor.  

Bioo Lite’ın en güzel tarafı gün içinde herkesin en az bir kere ihtiyaç duyduğu şarj etme işlemini doğal bir yol olan bitkilerin fotosentez yapmasıyla sağlayarak elektrik tüketiminin azalmasına ve 400 ppm in üstüne çıkan karbon emisyonunu düşürerek daha temiz bir enerji kullanılmasına katkıda bulunuyor.

Kaynaklar:

http://www.digitaltrends.com/home/bioo-charge-smartphone-from-plants/
http://www.bioo.tech/

Send this to friend