Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Çürük Domatesten Elektrik Üretimi

Çürük Domatesten Elektrik Üretimi

Göz alıcı kırmızı renkleriyle yemeklerimizin vazgeçilmezidir domates…  Hemen her yemeğe lezzet katar, söğüş olarak yenir, salatası yapılır, salça ve ketçap yapımında kullanılır.

Taze domatesin ömrü çok uzun değildir, kısa sürede tüketilmezse çürür, çöpe atılır, ziyan olur.  Aynı şekilde ketçap ya da salça üretimi yapan fabrikaların kullanmadıkları domates de atık olarak kabul edilip değerlendirilmez.

Oysa teknolojideki son gelişmeler,  çürük domatesleri de en az sağlamları kadar faydalı hale getiriyor. Çünkü çürük domatesten artık elektrik üretilebiliyor!

Peki, nasıl üretilir çürük domatesten elektrik? Domatese elektrik üretme özelliğini organik yapısı ve ona kırmızı rengini veren içeriğindeki kimyasal bir madde veriyor. Bilim adamları da domatesin içindeki organik bileşiklerin bağlarını kırarak, mikrobik bir elektrokimyasal hücre üretmeyi başardılar. Özellikle domatese kırmızı rengini veren likopen adlı bileşik bu prosesin gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Dünyada enerji kaynakları sınırlıdır, korunması ve çoğaltılması gerekmektedir. Elektrik üretimi için de böyle alternatif kaynakların bulunması büyük önem taşımaktadır. Bilim adamları alternatif kaynaklar üzerine çalışmalarını sürekli devam ettirmektedirler. Domates önemli bir alternatif kaynak olabilir mi? Şimdilik bu tartışılır. Çünkü bugüne kadar çürük domatesten üretilen elektrik mikrobik seviyede kalmıştır. Ama eğer bu sistem geliştirilir ve yaygınlaştırılırsa; özellikle fabrika atıklarındaki domateslerden ciddi miktarda elektrik kaynağı sağlamak mümkündür. Bu atıklar çöpe dökülmek yerine elektrik üretimi gibi önemli bir fayda sağlamak için kullanılabilir.

Bu ve bunun gibi birçok buluşla yeni enerji kaynakları elde etmek çok güzel. Domatesin kimyasal özelliği elektrik üretmeyi sağladı. Bakalım daha ne yeni kaynaklar bulunacak ve kimya bu kaynakların kullanılmasında ne gibi olumlu katkılar sağlayacak, hep birlikte göreceğiz.

Kaynaklar:

http://modernfarmer.com/2016/03/tomato-waste-energy/

http://www.ibtimes.co.uk/renewable-energy-rotten-tomatoes-turned-into-electricity-by-scientists-1549909

https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2016/march/tomato-waste.html

https://www.chemistryworld.com/news/tomato-waste-turned-into-electricity/9583.article

görsel kaynak: http://25hoursadaymom.com/how-to-can-tomatoes-without-a-pressure-canner/

 

Send this to friend