Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » İdrardan Elektrik Üretimi

İdrardan Elektrik Üretimi

Bristol’deki Batı İngiltere Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı bakterileri kullanarak idrardan elektrik üretti. Ekip test kübiklerini İngiltere’deki en büyük müzik festivali olan Glastonbury Festivali’ne kurdu. Amaçları ise yeterli elektrik üretemeyen ülkelerde ya da mülteci kamplarında kullanmak.

Ekip üyelerinden Irene Merino ve Daniel Sánchez’e göre bu teknolojinin prototiplerinin temelinde mikrobik yakıt pilleri kullanılmakta. Bu pillerde bataryalardaki gibi anota ve katota sahip. Mikrobik yakıt pilleri ilk önce idrar toplanan konteynıra yerleştiriliyor. Sonra pilin içindeki bakteri kolonisi kataliz görevini üstlenerek idrarın içindeki organik maddeleri ayrıştırıyor. Bu ayrıştırma ile proton ve elektronlar ortaya çıkıyor. Protonlar anottan katoda yarıgeçirgen zardan geçerek gidiyor, elektronlar ise dış elektrik devreden ilerliyor böylece LED ler ve ampuller için gerekli enerji sağlanmış oluyor.

Aslında sistemin denenmesi için iki farklı bölge kuruldu. Bunlardan biri Glastonbury Festivali diğeri debir üniversitenin kampüsü, Sonuçlar Environmental Science dergisinde yayınlandı. Her iki deneye göre üniversite kampüsünde kurulan 288 mikrobik yakıt pilinden 75 miliwatt üretildi. Glastonbury festivalinde ise 432 mikrobik yakıt pili kuruldu ve 300 miliwatt üretildi. Aşağıdaki videodan sistemin nasıl kullanılacağını izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

“Public urinal generates electricity from urine”. Erişim Tarihi: 6 Temmuz 2016, https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160706092216.htm

Send this to friend