Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Karbondioksitten Tek Seferde Metanole

Karbondioksitten Tek Seferde Metanole

İlkokul yıllarından beri öğrendiğimiz karbon dioksit (CO2) dengesini bilmeyenimiz yoktur. İnsanlar, hayvanalar ve bitkiler solunum sonucu atmosfere CO2 verirler ve ayrıca fosil yakıtlardan da atmosfere CO2 salınımı olur. Biriken CO2 de bitkilerin fotosentezi sonucunda tüketilip denge sağlanır.

Peki, şu an bu dengeden bahsedebilir miyiz? Maalesef ki fosil yakıtların çok fazla kullanılması ve fabrikaların faaliyetleri sebebiyle atmosferdeki CO2 değerinde ciddi bir artış söz konusudur. Bunlar yetmezmiş gibi bir de ormanlık alanların tahribatı eklenince atmosferdeki fazla CO2’in zararlarını net bir şekilde görebiliyoruz.

Atmosferdeki CO2 dengesini sağlamak için bazı çalışmalara devam ediliyor hatta bunların en faydalı olanı ise CO2’in yakıta çevrilmesidir. Fakat buradaki zorluk atmosferde gaz halindeki CO2’in başka bir faza çevrilmeden işlenemiyor olmasıdır. Ayrıca genelde kullanılan katalizörler formik asit oluşumunu tamamlandıktan sonra reaksiyona devam etmezler. Bu problemin farkında olan Güney Kaliforniya Üniversitesi kimya profesörlerinden G. K. Surya Prakash ve Nobel ödüllü Profesör George A. Olah bir çalışma yürütüyorlar. Araştırmaları sonucunda yeni bir katalizör bulmuşlardır ve bu katalizörün en büyük özelliği tepkimeye gireceği ürünlerle aynı fazda olmasıdır. Yani homojen bir tepkime gerçekleşiyor ve bu tepkime ile atmosferdeki gaz CO2 moleküler yapıdaki hidrojen ile tepkimeye girerek ilk defa direk olarak metanol elde ediliyor.

Karbondioksitten-Tek-Seferde-Metanole-01

Karbondioksitten katalizör aracılığı ile metanol üretim reaksiyonu

Yapılan ilk test sonuçlarına göre CO2’den metanole  % 79 oranında dönüşüm elde ettiler. Ayrıca bir diğer önemli özellik ise diğer katalizörlerin yüksek sıcaklara ve yüksek CO2 miktarına ihtiyacı varken, bulunan yeni katalizör hem düşük sıcaklıklarda hem de düşük miktardaki CO2 ile kullanılabiliyor. Bu da bu prosesin yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elde edilebilmesinin önünü açıyor.

Bugün dünya üzerinde plastiğe dönüştürülmek üzere kimya endüstrisi tarafından 70 milyon tondan fazla metanol üretimi gerçekleşiyor. Bulunan bu yeni teknik sayesinde hem metanol fiyatlarında düşüş gerçekleşebilir hem de bozulan CO2 dengesine biraz da olsa katkı sağlanabilir. 

Kaynaklar

Researchers can now convert CO2 from the air directly into methanol fuel, Erişim Tarihi: 15 Şubat 2016, http://www.sciencealert.com/researchers-can-now-convert-captured-co2-directly-into-methanol-fuel

Air into fuel: Scientists convert CO2 directly into methanol for fuel cells and more, Erişim Tarihi: 15 Şubat 2016, http://www.treehugger.com/clean-technology/scientists-convert-co2-directly-methanol.html

Carbon dioxide captured from air can be directly converted into methanol fuel, Erişim Tarihi: 15 Şubat 2016, http://phys.org/news/2016-01-carbon-dioxide-captured-air-methanol.html

Send this to friend