Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Portakal İle Okyanus Temizliği

Portakal İle Okyanus Temizliği

Yanlış duymadınız, portakal her derde deva. Kışın yiyin hasta olmayın, bir de üstüne okyanusları kurtarın.

Civa Kirliliği
Sanayi devriminden bu yana maruz kaldığımız civa miktarı hızlı bir şekilde arttı. Özellikle okyanus yüzeyindeki civa miktarı 3 – 4 kat arttı.

Birleşmiş Millletler (BM) Çevre Programı Raporu’nun 2002-2007 yılları verilerindeki civa miktarının güncellemesi üzerine ise yüzlerce ton civanın nehirlere ve göllere sızdığı ve dünyada ilk defa okyanusların en üst tabakasındaki civa kirliliğinin iki katına ulaştığı ortaya çıkmıştı.

Maalesef hava, toprak ve okyanuslardaki civa ne elde edilebiliyor ne de yok edilebiliyor. Biriken civa doğrudan besin zincirine katılıyor ve her şeyi zehirliyor. Bu tehlikeyle başa çıkmak için birçok teknolojiler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bunlardan en ilginci de portakal ile ilgili olan çalışmalar.

Portakal ile Okyanuslardaki Civa Kirliliği Azaltılabilir mi?
Avustralya Flinders Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu narenciye ve pertol endüstrisi atıklarıyla oluşturulan yeni bir malzemenin hem su hem de topraktaki civayı emme kapasitesi olduğu ileri sürüldü.

Koyu kırmızı bir polimer olan bu malzeme, portakal kabuğu ve kükürtte bulunan limonen bileşeni kullanarak yapılmaktadır. Bu malzeme civayı emdiği zaman sarıya dönüşür ve de aynı zamanda bir geri dönüşüme de fayda sağlar çünkü  malzeme bileşenleri büyük atık yataklarından sağlanır. Üniversitedeki araştırmacılar bu malzemenin büyük ölçekli çevre temizliği için astar boru gibi yaygın uygulamalarda ve okyanuslardaki civa temizliğinde, atık-ucuz olmasından dolayı rahatlıkla kullanılabileceğini söylemektedirler.

Petrol endüstrisi her gün yaklaşık 70 milyon kükürt üretirken, narenciye endüstrisindeki limonen üretimi de 70 bin ton civarındadır. Bu yüzden bu iki madde ile kullanarak üretilen malzeme sayesinde büyük bir geri dönüşüm sağlanabilir.

Bu yeni malzeme sayesinde yalnızca civa değil, diğer zehirli maddelerinde sudan kolaylıkla uzaklaştırılabileceği ve ortadan kaldırılana kadar güvenle saklanabileceği ile sürülüyor. Araştırmacıların buluşları Angewandte Chemie International Edition dergisinde yayınlanacaktır ve malzemenin ticari versiyonu yapılmaya çalışılmaktadır.


Kaynaklar:
news.sciencemag.org
www.treehugger.com
fr.forwallpaper.com

 

 

 

Send this to friend