Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Sokakları Bakteriler Aydınlatacak

Sokakları Bakteriler Aydınlatacak

Alternatif enerji kaynakları arayışı pek çok alanda sürdürülüyor ama bu görevi bakterilerin üstlenme ihtimali gerçekten ilginçtir. Glowee adlı Paris’te bulunan şirket bakterileri kullanarak şimdilik vitrin camlarını ve sokak tabelalarını aydınlatacak.

Aliivibrio fischeri adlı bakteri kullanılarak şimdilik 3 gün ışık sağlanabilmekte ancak şirketin amacı bir aydan fazla ışık üretimi yapabilmek. Glowee’un kurucularından Sandra Rey’e göre, “şirketimiz dünya üzerinde aydınlatma amacıyla tüketilen elektiğin %19’luk kısmını bu yol ile azaltmayı amaçlamaktadır” diyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor:

Şeffaf bir kutu Aliivibrio fischeri bakterisini içeren bir jel ile dolduruluyor. Bu bakterinin kullanılmasının nedeni ise mavi-yeşil ışık verebilmesidir. Jelin amacı ise bakterinin hayatta kalabilmesi için besin sağlamaktır. İlk başlarda sistem çok kısa süre ışık verebiliyordu ama sonra jel üzerinde düzeltmeler yapılarak daha uzun süre ışık verilmesi sağlandı.

Şirket, bu sistemi ışık dekorasyonlarında, binaların dışında ve sokak işaretlerinde kablosuz olarak kullanmayı hedeflemektedir. Şirketin amacı, elektrik enerjisinin yerini bu biyolojik enerjinin alması değil sadece elektriğe alternatif olması yönündedir.

ORCA (Ocean Research & Conservation Association) bu sisteme pek çok eleştiri yapsa da Glowee gayet kararlı görünüyor. Çünkü genetik mühendisleri jel üzerinde gerekli değişiklikleri yapmakta ve Rey’e göre, ekibi gün içerisinde bakterilerin enerjilerini korumasını ve geceleri kullanmasını sağlayan molekül anahtarı geliştirerek jelin içindeki besinin çok daha uzun kalmasını amaçlamaktadırlar. 2017’nin sonlarında ürünün piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Kaynak

https://www.newscientist.com/article/2078921-glow-in-the-dark-bacterial-lights-could-illuminate-shop-windows/

Send this to friend