Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Su Kaynaklarından Atıkları Temizlemek Artık Daha Kolay

Su Kaynaklarından Atıkları Temizlemek Artık Daha Kolay

Purdue üniversitesinden bir grup araştırmacı buldukları yeni teknoloji sayesinde melamin süngerini kullanarak, su içerisindeki yağı diğer atıkların arasından temizlemiyi başaran ve çevre temizliği için önemli potansiyele sahip olabilecek bir materyal ürettiler. Bu materyal, son derece hidrofobik ve çok düşük yüzey gerilimi olan bir yapıya sahip; yani yağı emerken, suyun yüzeyini  ıslatmasını engellemekte. Melamin süngeri, moleküler ağırlığının oldukça düşük olması ve gözenekli yapısı nedeniyle zaten pek çok temizlik ürününde ve yalıtım materyallerinde şimdiye kadar kullanılmaktaydı. Bu süngerin yüzeyi, hekzan ve silikonlu kauçuk (PDMS) içeren çözeltinin içine batırılması sonucu çok ince bir tabakayla kaplanıyor. Bunun sonucu olarak da sünger, suyu iterken yağı da içine hapsediyor.

 

su-kaynaklarindan-atiklari-temizlemek-artik-daha-kolay-01

(Su, silikon yağı içeren (kırmızı ) çözelti ile karıştırılıyor ve yeni geliştirilen sünger materyali, yağ katmanını içine çekiyor ardından da kolayca temiz suyun içinden çıkarılabiliyor.)

Purdue üniversitesinden Suresh V. Garimella’ya göre, bu buluşun heyecanlandırıcı olmasının nedeni yapımının son derece ucuz ve tek bir adımdan oluşuyor olması. Araştırmacılar, bu yöntemin, yağ yayılmaları ve kimyasal sızıntıların temizlenmesinde de kullanılabilceğini ekliyor. Bilindiği üzere endüstri kaynaklı yağların yayılmasının çevreye pek çok zararı var ve bilinen methodlar ile bu yağları temizleme işlemi çok fazla enerji gerektirmesinin yanında oldukça da yavaş.

American Chemical Society adlı dergide yayınlanan makalede, Xuemei Chen doktora sonrası araştırmaları sırasında bu yeni materyal ile yağı, suda çözünmeyen organik kimyasal atıkların (hidrokarbonlar, soğutucu ve yalıtım akışkanları, kansere neden olan bileşikler) arasından temizlediğini kanıtladı. Sonuçlara göre de bu süngerin, kendi ağırlığının 45-75 katı kadar madde emebildiği açıklandı.


Kaynaklar

New environmental cleanup technology rids oil from water, Erişim tarihi: 5 Nisan 2016, http://phys.org.

Send this to friend