Anasayfa » Sektörler » Çevre ve Enerji Teknolojileri » Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!
Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!
Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!

Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!

Sera gazlarının yaşamımızda neden olduğu sorunların ve bu sorunların bizi karşı karşıya bıraktığı tehlikelerin boyutlarını bilmeyen yoktur. Bu etkileri ve tehlikeleri azaltmak için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biri de, oldukça gelecek vaat eden bir çalışma olan sentetik bir materyalden fotosentez oluşmasını sağlayan ve sera gazlarını temiz havaya çevirip aynı zamanda da enerji üretilmesini sağlayan bir çalışma.

Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!

Bu çalışma enerji üretmek için temiz bir yol oluşturmanın yanında, iklim değişikliğiyle bağlantılı sera gazlarını önemli ölçüde azaltabilecek bir teknoloji yaratmak için büyük potansiyele sahiptir. Bu çalışmayı yürüten Fernando Uribe-Romo ve ekibi karbondioksiti zararsız organik maddelere dönüştüren metal organik çerçeveler (MOF) olarak adlandırılan bir sentetik malzemede kimyasal bir reaksiyon başlatmanın yollarını yarattı. Bu yöntem prensip olarak bitkilerdeki fotosentez olayına oldukça benziyor. Fakat bu yöntemde yiyecek üretmek yerine solar enerji üretiliyor ve böylece görünür ışıktan kimyasal dönüşüm sağlanabiliyor.

Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!

Ultraviyole ışınları, titanyum dioksit gibi ortak materyallerde reaksiyona girmek için yeterli enerjiye sahiptir, ancak UV’ler, Dünya’nın güneşten aldığı ışığın yalnızca yüzde 4’ünü oluşturmaktadır. Görünür bölgede -mor ile kırmızı dalga boyları- güneş ışınlarının çoğunu temsil eder, ancak CO2‘yi yakıta dönüştüren kimyasal reaksiyon oluşturmak için bu açık renkleri alabilen birkaç malzeme vardır. Araştırmacılar platin, renyum ve iridyum gibi görünür ışığı absorbe eden maddelerle deneme yapmışlardır ancak nadir bulunan ve işleme maliyeti yüksek oldukları için tercih etmemişlerdir. Bu ekip yaygın kullanılan ve toksik olmayan titanyumu kullanarak ve ve bu maddeye organik moleküller ekleyerek çalışmalarına başladılar. Bu çalışma sonucu üretilen N-alkil-2 –aminotereftalat bileşiği ışığın spesifik renklerini absorblayacak şekilde tasarlandı. Ekip çalışmaları için mavi led fotoreaktör kullandı. Ölçülen miktarda karbondioksit, fotoreaktöre yavaşça boğulma yatağına benzeyen, parlayan mavi bir silindirle reaksiyonun oluşup oluşmayacağını görmek için beslendi. Parlayan mavi ışık, silindir bölmesindeki LED ışık şeritlerinden geliyordu ve güneşin mavi dalga boyunu taklit ediyordu. Bu sayede karbon dioksit, karbonun format ve formamit adı verilen iki formuna dönüşerek solar yakıt üretilmesi sağlanıyor. Bu sayede atmosfer de karbon dioksitten temizlenmiş oluyor. Bunların yanında, görünür ışığın diğer dalga boylarını tetikleyebilme durumu da araştırılıyor.

Yapay Fotosentez ile Tertemiz Havalar!

Bu çalışmalar işe yarar ve geliştirilip böyle istasyonlar yapılırsa atmosferdeki karbon dioksit oranı büyük oranda azaltılır. Böylece daha temiz bir çevrede yaşayıp daha güzel yarınların oluşmasını sağlarız. Temiz çevrelerde yaşamak ve temiz havalar solumak dileğiyle!

Kaynaklar:

  • http://www.gercekbilim.com/bilim-insanlari-yapay-fotosentezle-havayi-temizleme-enerji-reaktor/
  • http://www.rsc.org/journals-books-databases/about-journals/journal-of-materials-chemistry-a/

 

Send this to friend