Anasayfa » Sektörler » Geri Dönüşüm Teknolojisi » Bir Ton Çöpten Daha Zararlı Atık Piller

Bir Ton Çöpten Daha Zararlı Atık Piller

Günlük hayatımızda hemen hemen her elektronik cihazda karşımıza çıkan piller ve onların geri dönüşümü hakkında neler biliyoruz? Kumandadan çıkarıp önemsemeden direkt çöpe attığımız pillerin nasıl tehlikeli durumlar oluşturduğunun belki de farkında değiliz.

bir-ton-cöpten-daha-zararli-atik-piller-1

Atık pil, kullanım ömrünü tamamlamış ya da kullanılamayacak duruma gelmiş olan pillere denilir. Öncelikli olarak atık piller, içerdikleri kurşun, cıva, kadmiyum gibi ağır metallerden dolayı karmaşık bir kimyasal yapıya sahiptir. Bu metallerin hepsinin insan vücuduna temas etmesi durumunda ciddi yan etkileri vardır. Bu yan etkiler; nörolojik bozukluklara, akciğer hastalıklarına ve kısırlığa yol açabilmektedir. Peki, bu maddeler hayatımıza nasıl giriyor? Çöpe atıp toprağa karışmasını beklediğimiz piller, doğada yok olmayıp zamanla içindeki elementlere ayrışıyor ve doğa üzerinde zarar verici etkilerini göstermeye başlıyor. Doğada ayrışan elementler yer altı suyuna karışarak bizlere kadar ulaşıyor. Topraktaki mineralleri öldüren ve birçok alanda bundan dolayı çürüme ve yok olmaya sebep olan piller, aynı zamanda suyun içinde de zehirlenmeye sebep olarak o bölgedeki canlıların yaşamını tehdit etmektedir. Daha sonra bu kirli sulardaki elementler buharlaşarak havaya karışıyor ve yağmurla birlikte karaya düşerek ekosisteme zarar vermektedirler. Örneğin; 1 gram cıvanın bu şekilde doğaya karışması sonucunda 20 ton sebze ve 10 milyon litre temiz suyun zehirlendiği kanıtlanmıştır. Bir başka araştırma örneği ise denize karışan 1 adet kalem pil, 2 ton balığın civa yüzünden zehirlendiğini göstermiştir.

Bu gibi insan sağlığına ve çevreye zarar veren atık pillerin düzgün bir şekilde depolanması çok önemlidir. Artan doğa bilinci çalışmaları sonucunda birçok belediye tarafından atık pil toplama noktaları oluşturulmuş, okullara ve işyerlerine bunlarla ilgili toplama kutuları dağıtılmıştır.

bir-ton-cöpten-daha-zararli-atik-piller-2

Bu toplama noktalarından alınan piller, özel koşullara uygun depolarda saklanmaktadır. Toplanılan piller, şarj edilebilme özelliklerine göre ayrılarak geri dönüşüme gönderilmektedir. Diğerleri ise kapalı, su geçirmez, nem ve sıcaklık gibi koşullara uygun depolama alanlarında depolanmaktadır.

Her ne kadar küçük gözüküp hayatımızı kolaylaştırsalar da, kullanıldıktan sonra uygun koşullarda depolanmadıkları ve geri dönüştürülmedikleri takdirde hayatımızda büyük problemlere yol açacak olan atık pillerin depolanması için duyarlı olmalı ve çevremizi bilinçlendirmeliyiz.

Kaynaklar:

“Batteries&Accumulators”,Erişim tarihi: 30.06.2016, http://ec.europa.eu/environment/waste/batteries/

“Batteries”,Erişim tarihi:30.03.2016,  http://ec.europa.eu/eurostat/web/waste/key-waste-streams/batteries

“Waste Batteries: Producer responsibility”,Erişim tarihi: 30.03.2016,      https://www.gov.uk/guidance/waste-batteries-producer-responsibility

Send this to friend