Anasayfa » Sektörler » Geri Dönüşüm Teknolojisi » Elektronik Atıkların Altına Dönüşümü

Elektronik Atıkların Altına Dönüşümü

Asırlar öncesinde simyacılar tarafından birçok madde altına dönüştürülmeye çalışılmıştır. O dönemlerde bunu başaramamış olsalar da günümüzde bu mümkündür. Saskatchewan Üniversitesi’nden Stephan Foley, Longhman Moradi ve Hiwa Salimi kimyasal bir çözelti ile elektronik atıklardan altına elde etmeyi başardılar. “Peki ama neden elektronik atıklar?” dediğinizi duyar gibiyiz. Öyleyse açıklayalım.

Altın, ısıyı ve elektriği mükemmel ileten ve paslanmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle elektronik ve bilgisayar endüstrisinde sıkça kullanılmaktadır. Elektronik parça içerisinde altın miktarı çok az olsa da her yıl 50 milyon ton elektronik atık oluştuğu düşünülmektedir ve bunların %80’i çevreye bırakılmaktadır. Durum böyle olunca geri dönüşüm ile elde edilen altın bu endüstride önemli bir paya sahiptir. Aslında, daha önce de elektronik atıkların geri dönüşümü üzerine çalışılmıştır ama ne yazık ki bu işlem çevreye zarar veren,  maliyetli ve uzun zaman gerektiren bir süreç ile gerçekleşiyordu.

Çevre dostu, daha ekonomik ve kısa bir sürede bunu başarmak hiçte kolay değildir çünkü altın en az aktifliğe sahip olan elementlerden biridir. Altını bir çözeltide çözmek çok zordur. Ayrıca altın yeryüzünden çıkarıldıktan sonra bazı işlemlerden geçerek tüketiciye ulaşmaktadır. Bu işlemler sırasında sodyum siyanür de kullanıyor ve bu madde çevre için son derecede zararlı bir kimyasaldır.

Neyse ki Foley ve ekibi zoru başardılar. Asetik asiti, altını çevreci olarak çözen bir başka asit ile birleştirerek bir çözelti hazırladılar. Bu işlemi ılıman bir ortamda şimdiye kadar en hızlı elde eden ekip oldular.

Elektronik-Atıkların-Altına-Donuşumu-01

Foley’e göre “Daha önce 5000 litre çözelti ile bir kilogram altın elde ediliyordu ve bu çözelti bir daha kullanılamıyordu. Şimdi ise 100 litre çözelti ile bir kilogram altın elde edildi ve kalan çözelti de tekrar tekrar kullanılabiliyor.” Bu işlemin litre başına maliyetinin 50 cents olduğunu belirtilmiştir.

Kaynak

Turning electronic waste into gold, Erişim Tarihi: Şubat 2015, https://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160128122901.htm

Send this to friend