Anasayfa » Sektörler » Geri Dönüşüm Teknolojisi » Geri Dönüştürülmüş Yağlardan Sabun

Geri Dönüştürülmüş Yağlardan Sabun

Atık yağların geri dönüşümü konusu son yıllarda ciddiye alınmış ve bunların ziyan olmasının önüne geçilebilmek için bazı çalışmalar yapılmıştır. Belediyelerin bu atıkları toplayıp geri dönüştürerek biyodizel yakıt eldesi yapılan çalışmalardan birisidir. Ancak, ilginç bir geri dönüşüm ürünü Kamerun’dan geldi. Kamerun’da toplanan atık yağlar geri dönüştürülüp sabun yapımında kullanılıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre (GIC Bellomar) Kamerun’un Douala şehrinde 2013 yılında sadece haziran ve eylül aylarında hotellerden haftada ortalama olarak 30 litre yağın atıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu verilerin aylık sürece vurulması sonucu ise 1560 litre atığın oluştuğunu ifade ediyorlar.

Bu kadar fazla atığın bu kadar kısa zamanda ekosisteme verdiği zararı tahmin edebilir misiniz?

İşte bu yüzden bu atık yağların değerlendirilmesi gerekiyordu.  Alternatif bir çözüm olarak atık yağı kullanarak sabun yapmayı denediler.  Ayrıca sabun üretimi piyasadaki sabun fiyatlarını düşürecek ve birçok insan için yeni istihdam alanı oluşturacaktı.

Geri-donusturulmus-yaglardan-sabun-01

Buradan yola çıkarak atık yağlar fitre edildi ve sabun üretimi başladı. 5 kg sabun üretimi için 14 USD değerinde kakao yağı ve 0.25 USD değerinde 90 gramlık sabun kullanıldı. Piyasada 90 gramlık normal marka bir sabunun değeri 0.80 USD değerindeyken atık yağlardan üretilmiş aynı miktardaki sabun 0.60 USD tutarındadır. Böylelikle hem çevre dostu bir ürün üretilmiş oldu hem de sabun maliyetlerinde bir azalma meydana gelmiştir.

Kaynak

Making body soap from recyled oil in Cameroon, Erişim Tarihi: 15 Şubat 2016, http://cleanleap.com/making-body-soap-recycled-oil-cameroon

Send this to friend