Anasayfa » Sektörler » Geri Dönüşüm Teknolojisi » Plastik Yiyen Bakteri

Plastik Yiyen Bakteri

Dünya genelinde yıllık 45 milyon ton plastik üretiliyor ve bizler plastik içeren ürünleri her gün kullanıyoruz. Su şişeleri, şampuan ve deterjan kutuları, telefon kılıfları, mutfaklardaki saklama kapları ve bazı tekstil ürünleri bunların sadece bazılarıdır. Hayatımızın her anında kullandığımız bu plastik ürünlerin sadece küçük kir kısmı geri dönüştürülerek tekrar kullanıma sunuluyor. Geri dönüşümü yapılan ürünlerin doğaya verdiği zarar azaltılmış olsa da madalyonun diğer yüzünde geri dönüştürülemeyen, doğaya bırakılan plastik yığınları da bulunuyor. Bu kirliliği en aza indirmek için bilim dünyasında birçok çalışma yürütülüyor. Bu konu ile alakalı Japonya’da Kyoto Teknoloji Enstitüsü ve Keio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda plastik geri dönüşümü için yeni bir çözüm bulundu.

Araştırmalara göre, “Ideonella sakaiensis” adlı  yeni bakteri türünün, doğada yok olma süresi yaklaşık 400 yıl olan  Polyethyleneterephthalate (PET) grubu plastikleri tümüyle yıkıp dönüştürebildiği bulundu. Yapılan araştırmalar sonucunda bakteriler, plastiği hücre zarının içine aldıktan sonra  MHET (Mono-2-Hidroksietil-Tereftalik Asit) ve etilen glikol adı verilen ve doğaya hiçbir zararı olmayan monomerlere yıktığı öğrenildi.

Plastik-Yiyen-Bakteri-01

Ideonella sakaiensis bakterisinin PET polimerini MHET ve etilen glikole dönüştürmesi

Doğada çözünmesi 400 yıl süren bir pet şişeyi bakterilerin parçalaması ise yaklaşık 6 hafta sürüyor. Bilim adamları bu süreyi kısaltmak için genetik mühendisleri ile çalışarak bakteriden alınan genlerin daha hızlı bir şekilde üreyen başka bir bakteriye aktarılması üzerine çalışmalar yapılacağını söylüyorlar.

Yeni bulunan “Ideonella sakaiensis” adlı bakteri türü bizlere doğadaki zararlı plastiklerden kurtulmak için daha hızlı ve kolay bir yol sunuyor. Bu sayede hayatımızın her noktasına giren plastik ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilecek ve aynı zamanda da doğamızın temiz kalmasını sağlamış olacağız.

Kaynak

Newlydiscoveredbacteria can eatplasticbottles, Erişim Tarihi: 17.03.2016,http://phys.org/news/2016-03-newly-bacteria-plastic-bottles.html

Send this to friend