Anasayfa » Sektörler » Geri Dönüşüm Teknolojisi » Saksıda Can Bulan Kalem: Tohum Kalem / Sprout Pencil

Saksıda Can Bulan Kalem: Tohum Kalem / Sprout Pencil

Kalem deyince hepimizin aklına ilkokul yıllarımız gelir. Özellikle ilk harflerimizi yazdığımız kurşun kalemlerimiz, bizler için daha farklıdır. Kalemlerimiz minicik ellerin arasında küçülüp, kullanılmayacak duruma geldiğinde de onları çöp kutusuna atıyorduk. Günümüzde ise onları saksıda can bulan kalemler haline getirmek mümkün. Geleceğe ve çevreye duyarlı bio tohum kalemlerin son bölmelerine çam özünden yapılmış, kapsül içerisine konulan tohum ile geleceğimiz yeşillendiriliyor ve korunuyor.

Peki, bu kalemlerin saksıda can bulma aşaması nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle kurşun kaleminizin boyu kullanmayacağınız seviyeye geldiğinde, kalemin kapsül bulunan tarafını içerisinde toprak bulunan bir saksıya gömüyoruz (Yaklaşık 2 cm derinlik). Tohumların yeni bir yaşama adım atması için tohum kalemimizi öncelikle suluyoruz. Her tohum gibi, tohum kalemimizin saksıda can bulabilmesi için güneşi gördüğü ve bol oksijenin bulunduğu ortama koyuyoruz. Bundan sonraki aşama tohumların filizlenmesini keyifle izlemek ve doğaya kazandırdıklarımıza şükretmek…

Kalem Saksıda Nasıl Can Bulur?

Kalem Saksıda Nasıl Can Bulur?


23İsterseniz kurşun kaleminizi kullanmadan önce de kaleminizi dikip, bir gün sonra saksıdan alıp, tohumlarınız filizlenirken siz yazmaya devam edebilirsiniz.

saksida-can-bulan-kalem-tohum-kalem-sprout-pencil-02

Bio Karaçam Tohumlu Kalem

Doğa dostu sadece kurşun kalemler değil, kullandığımız tükenmez kalemler de biyolojik olarak doğada çözünebilen, biyobozunur plastiklerden (bakteriler veya diğer canlılar tarafından tamamen bozunan plastikler.) üretiliyor. Kalemlerin biyobozunur hammaddelerden üretilmesi, topraktaki mikroorganizmalar için cazip hale geliyor ve 1-3 yıl içerinde bozunma gerçekleşerek, yeni yaşam koşulları oluşturmak için gübreleşiyor. Tohum kalemlerdeki biyobozunma, toprak altına gömülen plastik kalemin, polimer zincirindeki bağların oksijensiz veya oksijenli ortamda mikroorganizmalar tarafından salgılanan enzimlerle, onların besini haline geliyor. Bozunma olayı, ortamın tamamen oksijenden uzaklaşmasından sonra başlar. (Toprak altı gömülmeden yaklaşık 3 ay sonra)

 

Biyobozunur tohum kalemler ile yazdıklarımız bizle kalırken, onlar doğaya dönerek yaşam zincirine katılıyor. Doğa hiç kuşkusuz bizim en büyük servetimiz, bu serveti miras olarak görüp gelecek kuşaklara aktaralım ki yaşam alanımızı korumanın huzuru ile yaşayalım…

Not: Bio uyumlu kitap ayracı, kartvizitlik, kalemlik vb. ürünlerde bulunmaktadır.

Kaynaklar:
Tohumlu Kalem, Erişim Tarihi, 23 Kasım 2015; http://www.tohumlukalem.com
Steppen Doğa Dostu Bilgiler, Erişim Tarihi, 23 Kasım 2015;  http://steppen.com.tr

Send this to friend