Anasayfa » Sektörler » Kompozit Teknolojisi » İnsan Derisisinden Daha Duyarlı Yeni Grafen

İnsan Derisisinden Daha Duyarlı Yeni Grafen

Gün geçmiyor ki yeni maddeler üretilmesin ve dünya teknolojisi ilerlemesin.

Büyük bir teknolojik yenilik bu defa Monash Üniversitesinden geldi. Monash Üniversitesi araştırmacıları yeni grafen bazlı bir bir madde keşfettiler. Keşfedilen bu materyal  çok esnek, aynı zamanda da basınç ve titreşimlere karşı çok hassas.

Grafen elastik madde (graphene elastomer) olarak adlandırılan bu yeni sünger benzeri madde teknoloji açısından önemli bir atılım. Bu yeni madde ile yaşlı insanların bakımında kullanılabilecek dokunma duyusuna sahip ve yumuşak  robotlar yapılabilir. Ayrıca uzaktan ameliyetlarda kullanılabilecek. Çok duyarlı olduğundan protez el yapımında kullanılabilecek. Araştırmacılar daha da ileri gidip buldukları maddenin insan derisinden daha hassas olduğunu iddia ediyorlar.

Grafeni yakından inceleyecek olursak grafen; basitçe karbon atomlarının tek bir düzlemde oluşturduğu altıgen yapıdaki iki boyutlu karbon allotropudur.

Monash Centre for Atomically Thin Materials (MCATM) bünyesinde görev alan araştırmacılar Profesör Dan Li and Dr Ling Qui’nin belirttiğine göre graphene elastomer (G-elastomer) basınç ve titreşimlere çok duyarlı. Poliüretan sünger ya da kauçuk gibi viskoelastik maddelerden farklı olarak G-elastomer, yumuşak yapısına rağmen çok kısa sürede eski haline gelebiliyor. Araştırmacıların G-elastomeri bu kadar önemsemesinin bir nedeni ise daha önce hiçbir yumuşak maddenin bu kadar dinamik bir tepki vermemesidir.

insan-derisinden-duyarli-grafen-01

Ayrıca araştırmacılar şunları da ekliyor: bizler derimiz üzerinde bulunan basınç sensörleri saysinde bir bardağı tutabiliyor ya da bırakabiliyoruz, onu parçalayabiliyor ya da içindekileri dökebiliyoruz. Eğer hayata geçirilebilirse G-elastomerden yapılan protez eller ya da robotlar hassaslıkta ve kısa sürede verdiği tepkilerle bir insandan daha becerikli olabilir. Ayrıca kolaylıkla esneyebilir olma özelliği ile yeni nesil esnek elektronik aletlerde de kullanılabilir.

Maalesef şimdilik araştırmalar çok başlarda ancak bizce çok umut vadediyorlar. Başarılı olması durumunda protez kollar ve eller için yapay deri üretilebilir ve insanlara tekrar dokunma duyusunun nasıl bir his olduğu hatırlatılabilir.

Kaynaklar :
New Graphene Elastomer is more sensitive than human skin, Erişim Tarihi: 29 Şubat 2016, http://interestingengineering.com/new-graphene-elastomer-is-more-sensitive-than-human-skin/

Revolutionary new graphene elastomer exceeds sensitivity of human skin, Erişim Tarihi: 29 Şubat 2016, http://phys.org/news/2016-01-revolutionary-graphene-elastomer-sensitivity-human.html

New graphene-based stretchable elastomer exceeds sensitivity of human skin, Erişim Tarihi: 29 Şubat 2016, http://www.graphene-info.com/new-graphene-based-stretchable-elastomer-exceeds-sensitivity-human-skin

Send this to friend