Anasayfa » Sektörler » Kompozit Teknolojisi » Yıldız Biçimli Yeni Bir Molekül: [5] Radialen

Yıldız Biçimli Yeni Bir Molekül: [5] Radialen

[n]Radialenler, ışın yayan alkenler ile temel [n]-üyeli karbosiklik yapıların benzersiz ailesidir. n çapraz bağlı ekzosiklik C-C çift bağı içeren, her halkası sp2 hibritleşmesine sahip, alisiklik organik bileşiklerdir. Çift bağlar genellikle alken gruplarıdır fakat onlar ile birlikte bir karbonil (C=O) grubu radialenler olarak adlandırılır. Radialenler, sahip oldukları sıradışı özellikleri ve reaktiflikleri ile organik kimyada araştırılmış, incelenmiştir.

1961 yılından bu yana yapılan çalışmalarda, [3] -, [4] – ve [6]radialenler hazırlanmışken, beş-üyeli halkalı yapının sentezlenmesi için sarf edilen bütün çabalar hep sonuçsuz kalıyordu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden baş araştırmacı, sentetik organik kimyacı Profesör Michael Sherburn ve ekibi, gerçekleştirdikleri çalışmalarıyla, tıbbi ajanlar yapmak için daha etkili yollar doğurabilecek beş-çatallı molekül [5]radialen’i oluşturdular.

Kozmetikten kanser ilaçlarına kadar herşeyi meydana getiren kimya endüstrisi, dünya çapında yaklaşık 1 trilyon dolar değerindedir. Bu önemli maddelerin büyük çoğunluğu, radialenler gibi halkalar içerirler.

Profesör Sherburn’a göre, hiper-reaktif moleküller, çok hızlı bir şekilde, Radialenler gibi çok kararlı maddeler oluştururlar. Bilinen en güçlü kimyasal transformasyonların bazıları da onların reaksiyonlarıdır. Profesör Sherburn ve ekip arkadaşları, [5]radialene’ i meydana getirecek bir metod geliştirebilmek için yaklaşık 2 sene boyunca çalıştılar. Onlar tanımlanması zor molekülü meydana getirmeye çalışırken, bu yolda onlara destek olan ve güven veren, New South Wales Üniversitesi’nden (UNSW) Profesör Michael Paddon-Row, Raijin süper bilgisayarında ölçümleri gerçekleştirmiştir.

Başarı kristal metal bir kompleks hazırlanmasıyla gerçekleşti. Bu yapı kararlıydı. Çünkü metal, molekülü reaksiyondan koruyordu. Ayrıca yapının doğru oluştuğunu teyit etmek için X-ray tekniği kullanılmasına da olanak sağlıyordu. Metalin uzaklaştırılmasıyla, [5]radialen düşük sıcaklıkta ve çok seyreltik çözeltide yalnızca birkaç dakika yaşayabildi.

Profesör Sherburn, “[5]radialen yapısı doğada daha önce hiç görülmemişti; biz gerçekten yaratıcı bir metodla yeni ve özel bir şey ortaya çıkarmak zorundaydık.” diye konuştu.

Her zaman bilinenin sınırlarını itmek ve düşünüleni gerçekleştirmek için çalışacaklarını söyleyen Profesör Sherburn ve ekibi, şimdilerde çalışma halinde olan projeleriyle ilgileniyorlar. Eğer bu projeler başarıyla sonuçlanırsa, yeniden bir kitap yazacaklar.

Ayrıca [5]Radialen ile ilgili makalelerini okumak ve daha fazla bilgiye ulaşmak için bakabilirsiniz:
http://pubs.acs.org/

 

Kaynaklar:
Mackay, E.G., Newton, C.G., Toombs-Ruane, T., Lindeboom, E.J., Fallon, T., Willis, A.C., Paddon-Row, M.N., Sherburn, M.S., “[5]Radialene”, Journal of American Chemical Society, September 13, 2015
Researchers have the chemistry to make a star, Erişim Tarihi 4 Kasım 2015, http://www.anu.edu.au
Radialene, Erişim Tarihi 5 Kasım 2015, https://en.wikipedia.org
Star-Shaped Molecule Created Using Chemistry, Major Breakthrough For Chemical Industry, Erişim Tarihi 5 Kasım 2015, http://www.scienceworldreport.com

 

 

Send this to friend