Anasayfa » Sektörler » Kozmetik ve Temizlik Teknolojileri » Antibakteriyal Sabun Kullananlar Dikkat!

Antibakteriyal Sabun Kullananlar Dikkat!

Son zamanlarda kullanımı sıvı ve katı sabunların önüne geçen anti bakteriyel sabunlar, piyasada marka, şekil, renk, koku ve ambalaj gibi çeşitli özellikleriyle hepimizin tercihi olmaktadır. Mikroplara karşı daha güçlü olması sebebiyle tercih edilen bu ürünler acaba gerçekten mikroplarla savaşarak sağlığımıza katkı sağlıyor mu?

Sıvı sabun nedir denildiğinde de belki de birçoğumuz katı sabunun bazı maddeler eklenmesi ile elde edilmiş olan sıvı halini düşünebilir. Ancak sıvı sabunlar sanılanların aksine daha farklı kimyasalların bir araya gelmesinden oluşan bir tür deterjan olarak düşünülebilirler. Anti bakteriyel sabunlar ise; bir sıvı sabun türü olup, içerisine mikroorganizmaları öldüren farklı kimyasallar katılarak elde edilir. Bu kimyasallar elimizde bulunan faydalı bakterileri de öldürerek cilt florasını bozduğu ortaya çıkmıştır. Bu kimyasalların en başında triklosan ve triklokarban gelir.

antibakteriyal-sabun-kullananlar-dikkat-1

Triklosan; anti bakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler gibi birçok üründe kullanılan bir maddedir. Proceedings of the National Academy of  Sciences isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmalara göre triklosanın fare ve balıklar üzerinde etkileri test edilmiştir. Fareler üzerinde yapılan testlere göre; triklosana maruz kalan farelerin kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde % 25, kol kavrama kuvvetinde ise 1 saat içinde % 18 azalma olduğu gözlemlenmiştir. Balıklar üzerinde yapılan testte ise balıklar 7 gün süre ile triklosan bulunan suda bekletilmiştir. Test sonuçlarına göre balıkların yüzme aktivitelerinde ve yırtıcı hayvanlardan kaçma durumlarında triklosan bulunmayan suya oranla yavaşlama olduğu gözlenmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan son araştırmalara göre triklosan’ın kas ve iskelet sistemine zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Klor ile birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden olur. Vücudun hormonal dengesini bozarak meme kanseri gelişimini tetikler ve östrojen benzeri etki göstererek meme kanseri hücrelerini çoğaltır. Bunların yanında vücuttan atılması çok zor olduğu gibi doğadan kaybolması da uzun yıllar sürer. Ayrıca bu maddelerle temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin ve egzamanın çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur.

Belki de bizlerde anti bakteriyel sözüne kanmayıp, sabunlarımızı alırken içeriklerini kontrol etmeliyiz ve çevremizdekileri de bu konuda uyarmalıyız. Aksi takdirde her gün maruz kaldığımız sabunlar bizler için büyük tehlike oluşturabilirler.

Kaynaklar:

Antibacterial Soap? You Can Skip It -Use Plain Soap and Water, Erişim Tarihi: 30.09.2016, http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm378393.htm

Pros and Cons of Using Antibacterial Cleaning Products, Erişim Tarihi: 30.09.2016 , http://www.commercialofficecleaning.com/using-antibacterial-cleaning-products.html

 

Send this to friend