Islak Mendil Üretimi

Evde, arabada, okulda, piknikte, her yerde imdadımıza yetişir ıslak mendiller. Kadınların çantasının olmazsa olmazıdır. Hayatımızın büyük bir yardımcısı olan ıslak mendillerin nasıl üretildiğini hiç düşündünüz mü?

Islak Mendil Makinesi

islak-mendil-uretimi-1

Günümüzde çeşitli ıslak mendil makine çeşitleri mevcuttur. Çalışma prensipleri genel olarak aynı olan makinelerin görünümleri de birbirine benzerdir. Kuru kağıtlar rulolar halinde makineye yerleştirilir.  Kağıtları ıslatmak için karıştırıcıda solüsyon hazırlanır. Makine çalıştırıldığında rulolar dönmeye başlar ve solüsyona bulanır, kesilir ve katlanırlar. Son aşama olarak ambalajlanırlar. Aşamaları bu videodan da izleyebilirsiniz:

Bu makineler ile dakikada 80 ila 100 adet ıslak mendil üretimi yapılabilir. Ancak siz de kendi ıslak mendilinizi evde kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle solüsyonunuza zararlı kimyasalları eklemeyeceğiniz için daha sağlıklı mendiller üretebilirsiniz.

Doğal Islak Mendil Yapımı

islak-mendil-uretimi-2Gerekli Malzemeler:

  • Rulo kağıt havlu
  • Saklama kabı
  • Saf su
  • Organik sıvı sabun
  • Bitkisel yağlar
  • Ekmek bıçağı

Yapılışı: : (1 adet yarım rulo kağıt havlu için)

Bıçak yardımı ile ruloyu fotoğraftaki boyuta gelmesi için ikiye bölün. Saklama kabınızda 1 bardak saf su, 1 yemek kaşığı organik sabun ve dilediğiniz besleyici özelliğe sahip 1 yemek kaşığı bitkisel yağı (Hindistan cevizi yağı ya da papatya yağı olabilir.) karıştırın.  Rulo kağıt havlunuzu, kesilen kısmı aşağıda olacak şekilde kabın içerisine koyun ve kapağını kapatın. 5 dakika bu şekilde, diğer 5 dakika ise dikkatlice ters çevirerek bekletin ki rulo kağıt havlunuz karışımınızı iyice emebilsin. Kağıt rulonun her yerinin ıslandığından emin olduktan sonra ortasındaki kartonu çıkarın. Islak mendiliniz artık hazır! Kullandıktan sonra kurumaması için kapağını kapatmayı unutmayın.

Kaynaklar:

Evde Islak Mendil Yapımı, Erişim Tarihi: 07.09.2016, http://www.mommyluvs2save.com/2012/04/diy-make-your-own-products-and-save/

Islak Mendil Makinesi, Erişim Tarihi: 07.09.2016, http://www.non-woven-machines.com/china-full_automatical_wet_wipes_packaging_machine_for_50_80pcs_non_woven_wipes-6130744.html

Islak Mendil Makinesi Nasıl Çalışır?, Erişim Tarihi: 07.09.2016, https://www.youtube.com/watch?v=1oSAWLUGQo0

 

 

 

Send this to friend