Anasayfa » Sektörler » Kozmetik ve Temizlik Teknolojileri » Kadınların Vazgeçilmezi; Oje!

Kadınların Vazgeçilmezi; Oje!

Kozmetik sektörünün gelişmesiyle beraber değişim gösteren ojeler; deseni, renk çeşitliliği gibi  birbirinden farklı görsel özellikleriyle kadınların gözdesi olmaya devam ediyor. Peki, her gün kullandığımız bu ojelerin nasıl bir kimyası olduğunu biliyor muyuz?

Oje aslında hepimizin dikkatini kokusu ile çeken bir vernik çeşididir. Ojelerin kalıcı olması, çabuk kuruması gibi özelliklerinin yanında renkli, kokulu gibi özelliklere de sahip olması beklenmektedir. Bu sebeplerden dolayı ojeler içerisinde bir sürü kimyasal madde barındırır. Ojelerin içinde yüksek oranda çözücü dediğimiz kimyasallar içerir ve bu kimyasallar ojenin temel hammaddesini oluşturur. Daha sonra bu çözücülere başka kimyasallar eklenilerek ojeye istenilen özellikler kazandırılır.

Çözücüler

Ojenin içine eklenilen çözücüler bütün kimyasalları bir arada tutup, akıcı bir kıvam oluşturmak için kullanılır. Oje, hava ile temas ettiğinde bu çözücüler buharlaşır ve ojenin kurumasını sağlar. Kullanılan çözücünün kimyası ojenin kuruma süresini ve kalınlığını belirler. Ojelerde çözücü olarak genellikle bütil asetat, etil asetat ve alkol kullanılır. Bunların yanı sıra düşük oranlarda da olsa toksik olan toluen ve formaldehit gibi kimyasallar da kullanılabilir. Aralarından toluen, karaciğer ve sinir sistemi üstünde harabiyete sahiptir. Bu yüzden ojelerin koklanmaması gerekir. Hatta ojelerinizi seçerken şişeler üzerinde “3Free” ya da “Formaldehyde, DBP, Toulen Free” yazısını arayabilirsiniz. Böylece güzellik adına kullanılan bu ürünlerin, sağlık için oluşturduğu tehlikeleri azaltmış olursunuz.

Reçineler

Oje içine eklenen reçineler, ojenin tırnağa bağlı  kalmasını sağlar. Ojeye parlaklık ve kalıcılık kazandırır. Tırnak cilasında genellikle tosilamit-formaldehit adlı reçine kullanılır.

 Plastikleştiriciler

Kullanılan çözücüler ve reçine ojeye dayanıklılık ve parlaklık kazandırırken, aynı zamanda ortaya kırılgan bir yapıda çıkarırlar. Plastikleştiricilerde ojenin sabitlenmesi ve herhangi bir yere sürtüldüğünde değişikliğe uğramasını önlemek amacıyla kullanılır. Kısacası ojenin tırnak elastikiyetine uyumuna yardımcı olarak ojenin kalıcılığını arttıran kimyasallardır. Bunu yapmak için polimer zincirine bağlanarak atomlar arasındaki uzaklığı azaltırlar. Ojeler için tercih edilen plastikleştirici genellikle kâfurdur.

Boyar maddeler

Ojeleri renklendirmek için kullanılırlar ve birçoğu metal oksit tozları içerir. Bunların başında da demiroksit gelir.

Diğer Kimyasallar

Bunların yanı sıra; ojelere yeni özellikler kazandırmak adına bir sürü değişik kimyasallar kullanılmaktadır. Ojenin güneş ışından korunmasını sağlamak, suya dayanıklılığını artırmak da bu özelliklerden bazılarıdır.

Kaynaklar:

“Nail Polish Chemistry”, Erişim tarihi: 13.08.2016, http://chemistry.about.com/od/chemicalcomposition/a/Nail-Polish-Chemistry.htm

“Nail Polish”, Erişim tarihi:13.08.2016,  https://pubs.acs.org/cen/whatstuff/86/8632sci2.html

Send this to friend