Anasayfa » Sektörler » Kozmetik ve Temizlik Teknolojileri » Paraben Kullanma(ma)lı mı?
Paraben Kullanma(ma)lı mı?

Paraben Kullanma(ma)lı mı?

Kozmetik, cilt bakımı, saç bakımı, nemlendiriciler ve temizlik ürünleri günlük hayatımızın vazgeçilmez ürünlerindendir. EWG’nin yaptığı araştırmalar yetişkin bir bireyin günde ortalama dokuz kişisel bakım ürününü kullandığını gösteriyor. Kadınlar kadar erkeklerin de kullandığı bu ürünlerin içeriğini ne kadar inceliyoruz? Hangileri cildimize yarar sağlamak yerine zarar veriyor? Ve biz bunların ne kadarının farkındayız? Bu yazımda özellikle parabene değinerek bunların cevaplarını arayacağım.

    Parabenler birçok kozmetik ürününde bulunan, ürünlerin raf ömrünü uzatan ve cildi çeşitli bakteri ve mantarlara karşı koruyan koruyucu ürünlerdir. Kozmetikte en çok kullanılan parabenler; metilparaben, propilparaben, butilparaben ve etilparabendir. Parabenler, genellikle mikroorganizmalara karşı daha iyi koruma sağlamak için diğer koruyucu maddelerle birlikte kullanılır.

Peki, nedir parabenin olumsuz özellikleri?

Parabenler toksik özelliktedir ve ciltte tahriş ve alerjilere neden olarak cildin yapısının bozulmasına neden olur. Cildin yanı sıra dokulara ve kana geçtiği ispatlanan bu maddenin kanserin oluşmasında etkisi araştırılmaktadır. Bu konudaki en önemli çalışmalardan biri İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde biyomoleküler bilimler ve onkoloji alanında araştırmacı ve öğretim görevlisi olan Philippa Darbre’nin çalışmasıdır. Östrojenin göğüs kanseri üzerindeki etkisi konusunda yoğunlaşan Darbre’nin ekibi, göğüs tümörü biyopsilerinden alınan 20 örneğin 18’inde paraben saptayan önemli bir çalışmayı 2004’te yayınlamıştır. Ancak yayınlanan bu çalışmanın parabenler kansere yol açıyor diye yorumlanması da doğru olmayacaktır, sadece parabenin kanserli hücrelerde kolaylıkla tespit edildiği saptanmıştır. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması bizi aydınlatacaktır. Darbre koltuk altlarına veya göğüsün yakınında uygulanan losyonlar ve deodorantlar konusunda özellikle endişe edilmesi gerektiğini vurguluyor. Araştırmalar, göğüs kanseri tümörlerinin kabaca% 55’inin göğsün üst dış kısmında, koltuk altına en yakın bölümde meydana geldiğini göstermiştir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, şu anda, bu ürünlerdeki parabenlerinin meme kanseri ile bağlantılı olduğu sonucuna varmak için belirleyici bir kanıt bulunmadığını, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ileri sürerek bu iddiayı kısmen reddetmiştir.

Danimarka’da sağlıklı ve genç erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, paraben içeren ürünler ciltlerine uygulandıktan birkaç saat sonra bu kişilerin kanında ve idrarında paraben tespit edilmiştir. Bu kimyasalların emilebilir olması sağlık konusunda olumsuz sonuçlar yarattığını kanıtlar niteliktedir. Özellikle, parabenler glandüler aktivite ve hormon üretimini etkileyen vücut dokusunda depolanan endokrin bozuculardır. Ayrıca, bu koruyucu kimyasallar, bebekler ve çocuklarda gelişimsel bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması, öğrenme sorunları ve üreme bozuklukları ile de ilişkilidir.

İronik bir biçimde, paraben içeren ürünlerden olan losyonlar ve nemlendiricilerin cildi güçlendirmesi beklenirken, araştırmalar cilt yaşlanmasını hızlandırdıklarını keşfetti. Yapılan araştırmalara göre, metil tipindeki parabenlerinin güneşten duyarlılığı ve hasarı arttırdığını buldular. Ultraviyole ışınlarına maruz kalan cilt hücreleri normalden daha hızlı ölürler, bu da istenmeyen bir durumdur.

Ayrıca parabenler, östrojen gibi davranır ve bu da östrojen pozitif meme kanseri gelişme riskini artırabilir. Kadınlarda görülen meme kanserinin yanı sıra, parabenler erkek üreme sistemini de olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre sperm sayısı ve testesteron düzeyinde azalmalara sebep olduğu görülmüştür.

Henüz yapılan araştırmalar küçük ölçekli de olsa parabenin zararlı etkileri ortadadır. Ancak parabenin koruyucu yetenekleri olmadan ürünleri formüle etmenin zor olduğunu düşünen bilim adamları henüz parabene alternatif bulmuş değiller. Yine de parabensiz kozmetik ürünleri üreten pek çok marka var, ürünlerin üzerine baktığımızda paraben-free veya parabensiz yazısını gördüğümüzde gönül rahatlığıyla alabiliriz. Eğer sağlığımızı düşünüyorsak biz de bu ürünleri tercih etmeli ve parabenin zararlarıyla ilgili yapılacak deneyleri yakından takip etmeliyiz.

Kaynaklar:

[1] U.S Drud and Food Administration, Parabens in Cosmetics, Erişim Tarihi: 21.03.2017, https://www.fda.gov.
[2] Parabens: What are they, and are they really that bad?, Erişim Tarihi: 20.03.2017, http://www.besthealthmag.ca
[3] What are the Side Effects of Parabens?, Erişim Tarihi: 21.03.2017, http://www.livestrong.com

Send this to friend