Anasayfa » Sektörler » Kozmetik ve Temizlik Teknolojileri » Temizliğin Doğal ve Gelenekseli: Bayanlar Bu Tarafa!

Temizliğin Doğal ve Gelenekseli: Bayanlar Bu Tarafa!

Bir kadının ortalama ömrü üzerinde vaktini en çok neye ayırdığını araştırsalar, hiç şüphesiz temizlik, ilk sıralarda yer alırdı. Ne var ki bu durum, bir heves veya istek üzerine değil, gerekliliğin bir adım daha ötesi zorunluluk olduğu içindir. Peki, istemez miydi tüm kadınlar, temizliğe daha az vakit ayırmayı? Kesinlikle evet! Temizlikten arta kalan vakitte ucu ucuna her şeye koşturmaktansa, çevrenizden ve işlerinizden arta kalan vakitte, temizlik pekâlâ yapılabilir. Bundan önceki nanoteknolojili yazıyı düşündüğümüzde bu yazı, biraz daha teknolojiden uzak, geleneksel ama bir o kadar etkili formüllü, içerikleri içeriyor. Ama hepsinin çıkış noktası elbette, kadın ve temizlik konulu temamız. O zaman başlayalım temizliği geleneksel ürünlerle anlatmaya.

  • Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal (mantar önleyici), antibiyotik ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Mantar oluşumunu önlediğinden koku giderici olarak kullanılabilir, yine bu özelliğiyle de küflenmeyi önler. Kullanılan yüzeye ve alana göre dozu değişebilir.
  • Çamaşır sodası: Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsuz olanı tercih edilmeli.temizligin-dogal-ve-gelenekseli (3)

 

  • Karbonat: Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar. Özellikle beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri olan karbonatı, hem yüzey hem de vücut temizliğinizde kullanabilirsiniz.Wooden shovel with sodium bicarbonate on black background

 

  • Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyonuyla elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntılarını çözmesini sağlar.

temizligin-dogal-ve-gelenekseli (1)

  • Uçucu bitkisel yağlar: Birçok bitkisel ürünlerin satıldığı yerlerde bulabileceğiniz bu yağlar, bir kaç damla ile temizliğiniz de etkili olacaktır. İçerdiği kimyasal bileşenlerle fazla kullanım sonucu, zararlı etkileri gözlenebilir. Bu gibi durumları önlemek içinse; kokuyu içinize çekmemeniz, aynı zamanda su içerisine karıştığınız yağın dozunu iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

temizligin-dogal-ve-gelenekseli (1)

  • Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar: Özellikle yaşı büyük insanların daha çok kullandığı bu tarz sabunlar, genellikle doğal ve geri dönüşümle üretilen ürünlerdir. Yüzeylerde leke çıkarmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Hoş kokulu olanları ise temizliğinize bir artı daha katacaktır. Bu tür sabunlar, hayvan yağı içeren ya da petrol tabanlı sabunlarına karşı kullanılmalıdır.

temizligin-dogal-ve-gelenekseli (2)

  • Kil: Doğada bol bulunan bir mineraldir. Kilin içerisinde en çok kalker, silis, mika, demir oksit bulunur. Sarımtırak, kırmızımtırak, esmer gibi renklerde bulunur. Yapısı itibariyle su çekme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kil daima nemlidir. Ve temizlik için doğal bir yardımcıdır.

temizligin-dogal-ve-gelenekseli (2)

Send this to friend