Anasayfa » Sektörler » Kozmetik ve Temizlik Teknolojileri » Yumuşatıcıların görünmeyen yüzü!

Yumuşatıcıların görünmeyen yüzü!

Bize çamaşırlarımızın temiz olduğunu hissettiren, birbirinden değişik kokularla onlara bağlanmamızı sağlayan çamaşır yumuşatıcıları aslında göründükleri kadar masum değiller. Her gün başımızı koyduğumuz yastık kılıfının arkasındaki o güzel koku, yarın hepimiz için çok zararlı durumlar oluşturabilir.

Yumuşatıcılar çamaşırlara yumuşaklık verirken kolay ütülenmesini ve üzerindeki lekelerin dağılmasını önler. Bunların yanında çamaşırlarımızın üzerindeki statik elektriği azaltan, çamaşırların renklerini koruyan ve hızlı kuruma özelliği kazandıran maddelerdir. Tüm bu özellikleri çamaşırlarımıza kazandıran yumuşatıcılar pamuklu yapılara etki etmektedirler. Çamaşırlarımızın hemen hemen hepsinin pamuklu yapıda olması yumuşatıcılar için avantajlı bir durum oluşturmaktadır. Pamuklu kumaşlar, birbirine bağlı hidrojen bağlarından oluşur. Çamaşırlar ıslandığında, pamuk lifleri ıslanarak dirençleri artar ve hidrojen bağları çoğalır. Bunun bir sonucu olarak da kumaş, sert ve pürüzlü bir hale gelir. Kullanılan yumuşatıcılar, kumaşın üzerini kaplayarak hidrojen bağlarının oluşumunu önler. İçinde barındırdıkları aktif kimyasal maddeler sayesinde de uzun süre etkisini koruyarak kumaş yüzeyinde kalırlar.

Ancak bunları yaparken içlerinde barındırdıkları kimyasallar bizler için sandığımızdan daha tehlikeli olabilir. Yumuşatıcılar yaygın olarak kloroform, benzil alkol, ethanol ve etil asetat gibi kimyasalları içermektedir. Yumuşatıcı ile direk temas halinde bu kimyasallar solunum yoluyla vücut sistemine alınır. Yumuşatıcıların sebep olduğu hastalıklar arasında kanser, kalp, karaciğer ve böbreklerde fonksiyon bozuklukları yer aldığı için kullandığımız yumuşatıcıların içerikleri bizler için çok çok önemlidir. Yumuşatıcılarda yaygın olarak bulunan kloroform, sinir sistemine etki eder ve bu yüzden oldukça zararlıdır. Buna benzer şekilde linalol ve etanolde merkezi sinir sistemi bozukluklarına neden olur ve kalp aktivitesi bastırır. Alfa terpineol ve benill alkol ise solunum problemlerine neden olarak akciğeri etkiler. Deri aracılığı ile kolayca emilen kafur da sinir sistemi bozukluklarına yol açar. Limonen ise gözleri ve cildi tahriş eden bir kimyasal maddedir.

Rengarenk ambalajlarıyla dikkat çekerek hayatımızın içine oturan yumuşatıcıların, hayatımıza soktuğu kimyasal maddeleri kullanırken daha dikkatli olmalı ve aldığımız yumuşatıcıların içeriklerini takip etmeliyiz. Böylece her gün kullandığımız çarşafımız, havlumuz ve elbiselerimiz bizler için birer tehlike unsuru olmaktan çıkarlar.

Kaynaklar:

Is Fabric Softener Toxic? Erişim tarihi: 22.08.2016

Don’t Get Slimed; Skip the Fabric Softer, Erişim tarihi: 22.08.2016,  http://www.ewg.org/enviroblog/2011/11/dont-get-slimed-skip-fabric-softener

Send this to friend