Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Güneş Panelli Yollar

Güneş Panelli Yollar

Günümüzde oldukça yaygın hale gelen paneller hem güneş santrallerinde, hem evlerin çatılarında, hem de güneş enerjisiyle çalışan aletlerde kullanılmaları ile günlük hayatımızın her alanında yer edinmeyi başardılar. Şimdilerde ise güneş panelleri, karayollarındaki kullanımları ile karşımıza çıkıyorlar. Henüz tasarım ve deneme aşamasında olan güneş panelli yolların kalınlığı 7 mm’dir ve birleştirilmiş birkaç farklı katmandan oluşurlar.
Gunes-Panelli-Yollar-01

Transparan bir yüzeye sahip bu yolların katmanlarını cam, güneş pilleri, ledler ve akıllı teknolojiler olarak sıralamak mümkündür. Yolların cam malzeme içermesi tedirginlik yaratabilecek olsa da bu camlar sertleştirilmiş olarak tasarlanmışlardır. Sertleştirilmiş camların sertliği normal camdan çok farklı değildir ancak normal camdan yaklaşık 4-5 kat daha fazla dayanıklı olup, kurşungeçirmez cam özelliğine sahiplerdir.  Bu yolların tasarımı, sürekli trafiğe ve ağır vasıtalara dayanıklı olacak şekilde yapılmaktadır. Ayrıca yolların asfalt gibi yol tutuşuna sahip olması da sağlanıyor. Tasarlanan bu yolların bir diğer özelliği ise araçların ön camları için kullanılan ısıtma aparatlarını içinde barındırması ve bu sayede kar ya da buzu üzerinde tutmayıp erimesini sağlamalarıdır. Kendi kendine temizleme özelliği ile üzerindeki tozu, kiri, ya da otoyoldan gelebilecek herhangi bir kirliliği temizleme özelliğine de sahip olacaklar.

İçerisinde bulunan akıllı teknolojiler ile planlanan panelli yollarda uyarı işaretleri ve yol çizgileri elektronik olarak yer alacak ve araçların hızlarına göre “yavaşla” gibi komutlar otomatik olarak verilecektir. Bu yollardan elde edilecek enerjilerin de ileride yaygınlaşması planlanan elektrikli araçların ihtiyaçlarını ya da şehirlerin enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanması planlanıyor. Güneş panelli yolları yayalar için denemeye kalkışan Fransa’nın ulaştırma altyapı şirketi olan Colas’ın verilerine göre, panellerin 20 metrekaresi ortalama bir evin elektriğini sağlayabilecek enerjiyi üretebiliyorken, 1 kilometrelik yolun ise 5000 kişilik bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabileceği belirtiliyor.

Gunes-Panelli-Yollar-02

Kaynakça

Welcome to Solar Roadways, Erişim Tarihi: 7 Şubat 2016, http://www.solarroadways.com/Home/Index

France to Pave 1000km of Roads With Solar Panels, Erişim Tarihi: 7 Şubat 2016, http://www.treehugger.com/solar-technology/france-pave-1000km-roads-solar-panels.html

Solar Roasways: Energy-Generating Roads Made Out of Glass and Solar Cells, Erişim Tarihi: 8 Şubat 2016 http://www.treehugger.com/clean-technology/solar-roadways-energy-generating-roads-made-out-of-glass-and-solar-cells.html

Send this to friend