Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Hem Sürün Hem Su Üretin

Hem Sürün Hem Su Üretin

Su savaşları şimdiden konuşulmaya başlanmışken farklı su kaynakları bulmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Okyanus ve deniz suyu arıtılarak saf su eldesi uygulamaya çoktan kondu. Yeni yöntem ise tam anlamıyla yerde aranırken gökte bulundu. Kristof Retezár, havadaki nemi suya dönüştüren “Fontus” isimli aleti icat etti. Retezár, Viyana’da yaşayan bir tasarımcı ve yeni buluşu sayesinde bisiklete monte edilen Fontus ile bisikletçiler hem sürüşlerini yapabiliyor hem de kendi sularını üretebiliyorlar.

Çalışma Prensibi

Hem-Surun-Hem-Su-uretin-01

Live Science’de Retezár’ın belirttiği gibi, Fontus basit bir yoğuşma sistemi ile çalışıyor. Yukarıdaki şekilde de özetlendiği üzere,  havanın giriş yaptığı bölgede hava paneli vardır. Panel arkasındaki vantilatör sayesinde, su aletin içerisine çekiliyor. Aletin içerisinde suyu iten seri hidrofobik plakalar ve buna bağlı bir soğutucu sistem bulunmaktadır. Soğutucu sistem, suyun yoğunlaşması görevini üstlenirken, hidrofobik plakalar ise suyu alet içerisinden uzaklaştırıp, damla damla şişeye dolmasını sağlıyor. Geriye kalan kuru hava ise çıkışta bulunan ikinci bir vantilatör yardımı ile atmosfere geri salınıyor.

Fontus’un özellikle temiz hava bulunan bölgelerde kullanılması tavsiye ediliyor. Ancak hava kirliliği olsa dahi, su şişesinin karbon süzgeci kirli havayı arıtabilmektedir.

Fontus ile uygun koşullarda 1 saat içerisinde 0,5 litre su elde edilebiliyor. Üretilen suyun sıcaklığı ise 30-40°C civarında olmaktadır.

Fontus’un yetersiz yeraltı sularına ve yüksek neme sahip bölgelerde su sorununa çözüm olması bekleniyor. Üstelik bu alet ile çölde bile su eldesi mümkün kılınıyor.

İcat ilk olarak 2014 yılında James Dyson Ödülü’nde son listeye girmeyi başardı. Böylelikle de duyurulmuş oldu. Retezár daha sonra icadının geliştirilmesi için Avusturya Hükümeti’nden yardım aldı. Cihazın 9-10 ay içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Retezár’ın amacı Fontus’un fiyatının 100 dolardan daha az olması.

Kaynakça

http://www.livescience.com/53401-fontus-converts-humidity-into-water.html

Send this to friend