Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Kimyasal Gazların Tespitinde Yeni Yöntem

Kimyasal Gazların Tespitinde Yeni Yöntem

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar, akıllı telefonlarla ya da diğer kablosuz cihazlarla zehirli gazları tespit eden düşük maliyetli ve hafif kimyasal sensörler elde etti. Bu sensörler, tehlikeli kimyasalların sızmasına yatkın bölgelerde çalışan insanların kişisel emniyet ve güvenlikleri için kullanabilecekleri gibi savaş sırasında askerlerin kimyasal silahları tespit edebilmesi için de kullanılabilecek. Askerler zaten pek çok malzeme taşıyorlar ama kredi kartından bile daha hafif olan bu sensörler için ekstra bir gayret sarf etmelerine gerek kalmayacak.

Sensör son derece iletken olan karbon nanotüpleri ile yüklü olan bir devreden oluşuyor ve etrafı devrenin yüksek dirençli halini sürdürmesi için yalıtım malzemesi ile sarılıyor. Sistem belirli zehirli gazlara maruz bırakıldığında yalıtım malzemesi ayrılıyor ve nanotüp böylece daha iletken bir hal alıyor. Böylece sistem yakın saha iletişim teknolojisi ile akıllı telefonlara sinyal gönderiyor.

Sensörlerin maliyeti ise çok uygun ve hatta yaratıcılarından Swager’a göre bu sensörlerden daha ucuz bir şey yapamazsınız. 1 gram karbon nanotüpten 4 milyon tane sensör elde edilebiliyor. Sistem şu an için laboratuvarda çalışıyor. Ama gelecekte telefon uygulamasını geliştirerek sistemin daha ileri ölçümler yapmasını sağlamak mümkün.

“Wireless, wearable toxic-gas detector ” , Erişim tarihi: 30.06.2016

http://phys.org/news/2016-06-wireless-wearable-toxic-gas-detector.html

Send this to friend