Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Patlaması Halinde Bile Gidebilen Lastikler

Patlaması Halinde Bile Gidebilen Lastikler

Büyük bir pazara sahip olan lastik sektörü, sürekli bir gelişim göstermektedir. Özellikle yeni araçların lastiklerinde kullanılan RFT (Runflat Tyre) teknolojisi, bu gelişmelerden birisidir. Çoğu yeni gelişmede olduğu gibi bu teknolojinin de doğmasında gereksinimler önemli rol oynamıştır.

Standart lastiklerde meydana gelen delinmeler, araç kontrolünün kaybolmasına yol açarak risk oluşturur. Bu risklerin en aza indirilip güvenli bir sürüşün sağlanması ve en yakın servise patlamış olan lastikle gidebilmek amacıyla RFT teknolojisi geliştirilmiştir. Böylece lastik değiştirmekle uğraşmadan zaman tasarrufu yapılır, ayrıca yedek lastik taşımaya da gerek duyulmaz.

Bu teknoloji ile lastiklerin iç hava basıncının düşmesi halinde bile belirli hızlarda, belirli bir mesafe boyunca kullanımları mümkündür. Runflat lastik türleri 2 gruba ayrılmaktadır…


1- Self Supporting Lastikler

Self Supporting Lastikler, en sık karşılaşabileceğimiz türdür. Takviyeler ile güçlendirilmiş yanaklara sahip lastikler, havasını tamamen kaybetse bile aracın yükünü taşıyabilirler. Lastiğin yanak kısmındaki güçlendirici kordların kırılmasının önüne geçmek için, kord katmanlarına kauçuk ilavesi yapılır. Güçlendirilmiş yanak kısmı sayesinde hava basıncı tamamen tükense de jant yere temas etmez. Genel olarak bu türdeki lastiklerle yaklaşık 90 km/h hız ile 80 km yol alabilmek mümkündür.
                                                                     

2- Ring Supported Lastikler

İkinci tür olan bu lastiklerde, hava basıncı tükendiğinde lastiğin sırtı, jant üzerindeki destek halkasına yaslanır. Tamamen jant üzerine oturmamış olan lastik, bir süre daha kullanıma uygun hale gelir. Self Supporting Lastik türü ile kıyaslanınca daha iyi sürüş kalitesi sağlarken, lastik yanak kısmının takviye kauçuk ile güçlendirilmesine gerek yoktur. Ayrıca maliyeti, Self Supporting Lastik türüne göre daha fazladır.

Standart lastiklere göre daha güvenli olan Runflat lastikler ile belirtilen hız ve mesafelerin üzerine çıkılmamalıdır. Genellikle hız ve mesafe konusundaki bilgiler lastiğin yan yüzeyinde yani yanak kısmında belirtilir veya lastik üreticisinden alınır. Görevi gereği RFT teknolojisini kullanan araçlarda lastikteki hava basıncının düşüşünü fark etmek zor olabilir, bu nedenle araçlarda basınç düşüşünü gösteren bir uyarı sisteminin olması önemlidir.

 


Kaynaklar

Runflat Tyres, Road Safety Information, Erişim Tarihi 7 Kasım 2015, http://www.rospa.com
Total Tire, What Are Run-Flat Tires, How Do They Work, Erişim Tarihi 7 Kasım 2015, http://www.totaltirecompany.com
http://www.bmw.co.th/

Send this to friend