Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Tempeskop Nedir? Nasıl Çalışır ve Nelerden Oluşur?

Tempeskop Nedir? Nasıl Çalışır ve Nelerden Oluşur?

Yarın hava nasıl olacak? Yanıma şemsiye almalı mıyım? Eldivenlerimi nereye koymuştum? Bunlar her gün yaşadığımız sorunlar. Her neyse ki günümüz teknolojisi sayesinde birçok hava durumu uygulamasına sahibiz. En basitinden telefon ekranında hava durumunu görebiliyoruz.  Hem hava durumunu öğrensek, hem de evimizin bir köşesinde kar küresi gibi izlesek, sizce de çok güzel olmaz mıydı? Japonlar bunun da bir çözümünü bulmuşlar. Bugün sizlere Japonya’daki en büyük teknoloji şovu olan CEATEC’ te gösterime sunulmuş olan en yeni hava durumu uygulaması “TEMPESKOP”  hakkında bilgi vereceğim.


Nelerden oluşur?

Tempeskop, içerisinde fan, su pompası, Led ve sis difüzörü bulunur. Gövdesi ise prototip şampuan şisesinden oluşmaktadır. Bu muhteşem cihazın mucidi Ken Kawamoto, Kuzey Pasifik tatilinden dönerken, yanında havayı da götürmek istemiş ve ortaya böyle bir icat çıkmıştır.


Nasıl çalışır?

Hava durumu tahmini akıllı telefon veya bilgisayarınızdan, bluetooth ya da Usb aracılığıyla Arduino kartına aktarılır. Bu karttan veriler fan, su pompası, sis difüzörü ve ledlere iletilir.

Örneğin, aletin tepesinde su toplandığını ve aşağı damlamaya başladığını görürseniz, bu yağmur yağacak anlamına gelir. Tepedeki led ışıklar ise kırmızıdan maviye dönerek havanın soğuduğunu işaret ederken, difüzör kutu içerisinde sis oluşturarak, yarının bulutlu olacağının sinyalini verir.

Şuan için cihaz ile gün doğumu, yağmur, sis ve şimşek izlenebiliyor. Üstelik sadece bulunduğunuz yerin değil, manuel ayarlama ile istediğiniz herhangi bir yerin de hava durumunu koltuğunuza yaslanıp izleyebilirsiniz.

Ürün şuan prototip halde ancak, Nisan 2016’da satışa sunulması bekleniyor. İlerleyen versiyonlarda da kar yağışı gibi özellikler cihaza eklenecek.

Diğer hava olaylarının nasıl gözüktüğüne aşağıdaki fotoğraflardan bakabilirsiniz.

tempeskop-nedir-01

Daha güzel bir görsel şov için videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Kaynaklar:
http://www.jebiga.com/tempescope/
http://www.tempescope.com/

Send this to friend