Anasayfa » Sektörler » Mühendislik Tasarım ve Dizayn » Uzaydaki Güneş Panelleri

Uzaydaki Güneş Panelleri

Doğal gaz ve petrol rezervleri tükendikçe alternatif enerji kaynakları her geçen gün hayatımıza biraz daha girmektedirler. En sık karşılaştıklarımızdan birisi ise güneş panelleridir. Ne yazık ki, bulutlu havalarda ve hava karardığında bu panellerden yeterince faydalanabilmek mümkün olamamaktadır. Daha net bir şekilde ifade edilirse; bizim bir yıl boyunca kullandığımız enerji, dünyaya bir saat içerisinde gelen güneş enerjisinden daha azdır. Bu sebepten dolayı dünyanın önde gelen kurumlarından biri olan PG&E, durumu farklı bir çerçeveden ele almış ve yeryüzünden 36000 km yüksekliğe güneş panelleri yerleştirmeyi düşünmüştür.

Sistem şu şekilde çalışıyor:

İlk olarak, büyük aynalara sahip güneş panelleri kullanılarak yüksek yoğunluklu ve kesintisiz güneş ışınları daha küçük bir çanağa yansıtılıyor. Sonra bu mikrodalgalar; yağmur, bulut ve diğer hava olaylarından etkilenmeden kablosuz olarak dünyadaki enerji nakil hattına gönderiliyor. Bu sistemle 1GW enerji sağlanabiliyor ve böylece büyük bir şehre yetecek kadar enerji elde etmek mümkün oluyor.

Uzaydaki-Güneş-Panelleri-01

Uzaydaki-Güneş-Panelleri-02

Ancak bu projenin maliyeti şimdilik on milyonlarca doları bulmasına rağmen birçok ülkenin ilgi alanına girmiş bulunmaktadır. Örneğin; Japonya, Çin ve Rusya şimdiden bu sistemin prototiplerini yapmaya başladı bile. Önümüzde ki 10 yıl içerisinde ise bu sistemi yörüngeye yerleştirme planı yapılmaktadır.

Kaynaklar

https://www.newscientist.com/article/2076599-space-solar-the-global-race-to-tap-the-suns-energy-from-orbit/

http://energy.gov/articles/space-based-solar-power

Send this to friend