Anasayfa » Sektörler » Nanoteknoloji » Gül Sensörü ile Suyunuzu Test Edin

Gül Sensörü ile Suyunuzu Test Edin

Gül kokusunun suyumuzdaki bakterileri test etmeye yardımcı olduğunu söylersek, ne dersiniz? Neden sensörler yapmak yerine kendimizi sensör olarak kullanmayalım? Günümüzde küçük taşınabilir sensörler sayesinde ortamdaki kimyasal ve biyolojik bileşenler algılanabiliyor; ancak bu analizleri insan duyusunu kullanarak yapabilmek, kulağa inanılmaz geliyor. Sensörler genellikle bir bileşen algılandığında renk değişimi olması yönünde çalışıyor. Oysaki, insan gözü yaklaşık 10 milyon kokuyu ayırt edebiliyorken, insan burnu 1 trilyon kadar farklı koku algılayabiliyor. Yani göze göre burun çok ve çok daha hassas.
Amerikan Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden Vincent Rotello ve meslektaşları, işlevsel altın nanopartikülleri, bir koku molekülü ön maddesi ve bir lipaz enzimini kombine ederek, koku alma çıkışına dayalı bir bakteri sensörü oluşturdu. Gül kokulu nanopartikül enzim sensörü, insanların bakteri bulaşmış suyun kokusunu algılamalarını sağlıyor. Bu sensör, laboratuvar ekipmanlarına erişimin olmadığı ve hızlı sonuç alınması gereken zamanlarda kullanılabilir. İşlem sadece 15 dakika sürüyor. Gelin bir de bu sensörün çalışma prensibini inceleyelim:

Escherichia coli ile kontamine olmuş suya ilave edildiğinde, normalde enzime yapışan ve işlevini yerine getirmesini durduran nanopartiküller, enzim yerine bakterilere yapışıyorlar. Nanopartüküller enzimlere bağlanmadığı için de enzimler parfüm öncülünü parçalayarak gül kokulu fenetil alkolü oluşturuyor. Yaklaşık 15 dk sonra bakteri içeren sudan gül kokusu algılanabilir hale geliyor. Bu yöntem ile, ml başına yaklaşık 100 canlı hücre bakteri konsantrasyonunun kokusu alınabiliyor. Bu konsantrasyondaki bir suyun içilmesi de sakıncalı bulunuyor.


Kaynakça:
Chemistry World/ Gül Sensörü, Erişim Tarihi: 06.05.2017,

https://www.chemistryworld.com/news/sweet-scent-of-roses-allows-unsafe-water-to-be-sniffed-out/3007240.article

Send this to friend