Anasayfa » Sektörler » Nanoteknoloji » Nanoteknoloji İle Temizlik Artık Çok Kolay!

Nanoteknoloji İle Temizlik Artık Çok Kolay!

Hepimizin hayata baktığı pencere, hayatı algılayışı ve elbette temizlik anlayışı birbirinden çok farklı… Kimimiz için bir rutin, kimimiz için gereklilik ve tabii ki çoğumuz içinse bir eziyetten farklı değil. Peki, bize düşüncesiyle dahi eziyet olmaya başlamış temizliğin bizi daha az yorması için bir alternatif yok mudur? Ben buradan soruma bazılarının burun kıvırdığının bazılarınınsa evet dediğini duyar gibiyim… Evet hanımlar, beyler! Temizlik için son teknoloji bir alternatifimiz var. Adı nanoteknoloji. Bu kelimeye aslında hepimiz bir yerlerden aşinayız. Hepimiz en az bir nanoteknoloji ile üretilmiş ürünü ve özelliklerini de duymuşuzdur. Ancak ben temelden sağlam bir girişle nanoteknolojiyi, girdiği alanları ve tabii ki temizlikte kullanılan nanoteknolojiyi sizlere en baştan anlatacağım. Yunanca kökenli olan nano kavramı, cüce anlamına gelmektedir. Hatta o kadar cüce bir kavram ki, ölçünün milyarda biri kadar küçük bir ölçüyü temsil ediyor. Ancak bu kadar küçük olması onu daha da güçlü kılıyor. Neden mi? Çünkü nanoteknoloji küçük boyutta üretim yapmayı, üretim yaparken bir yandan da bu üretimin hangi doğrultuda ve nasıl kullanılacağını bizlere bırakıyor. Aynı zamanda da üretiminizi ucuz yolla gerçekleştirme imkanına sahip oluyorsunuz. Aslında nanoteknoloji, 1960’lı yıllarla beraber daha çok bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Zaman, çağın getirdiği teknoloji ve bilgi birikimiyle de gelişme aşamasını 90’lı yıllarda tamamlamaya başladı.

nano-teknoloji-ile-temizlik-artik-cok-kolay-02

Günümüz teknolojisini düşündüğümüzde ise artık nanoteknoloji, hemen her alanda kendini göstermeye çoktan başladı ve temizlikten, sağlığa, bilişimden, otomotive kadar tüm alanlarda kendine bir yer buldu. Bu akıllı devrim hem üreticiyi hem de tüketiciyi standart üretimlerden kurtarmaya yetip arttı. Özellikle çağın getirdiği tüm zor koşulları düşündüğümüzde kolay, ucuz ve çok amaçlı bir teknoloji olarak karşımıza çıkardı kendini. Şimdi gelelim asıl konumuz olan temizlikte nanoteknolojiye. Nanoteknoloji, temizlik sektörüne el attığı günden itibaren bize bildiğimiz tüm doğruları unutturdu.  Çünkü bizler daha çocukken ailesi ve okulu tarafından giysilerinin temiz tutulması için uyarılan ancak oyun oynarken her seferinde kirlenen eve geldiğinde hem annesinden azar işitip ve yine annesine kiriyle çile çektiren çocuklar olduk.

Computergrafik der Lotusblatt Oberfläche.

 

 

Hal böyle olunca anne bizden, biz kirlenmekten, tüm dünya ise temizlikten dert yandı da durdu milyonlarca kez.  Sonunda biri sesimizi duydu ve önümüze kadar sundu nanoteknolojinin nimetlerini. Önce kir tutmayan kıyafetlerle bizi sık sık çamaşır yıkamaktan, daha sonra çalıştığınız ortama göre kötü kokan kıyafetlerin gün içinde parfüm banyosuna sokulmasından hayli uzaklaştırdı. Hatta bu teknoloji insanlara yeterli gelmedi. Nano parçacıkları içeren kumaşlar üretip mikropların ve bakterilerin oluşumunu ve gelişimini engellediler. Bu devrim gibi yeniliklerle beraber temizlik endüstrisi out listelerinde yerini alırken tekstil endüstrisi hızlı bir tırmanışla yılların in listesinin başında yer almaya çoktan başladı bile. Aslında tüm bu gelişmeleri düşündüğümüzde adeta domino hızında ilerlediğimizi söylesek yanlış olmaz. Çünkü, kumaşların bu kadar işlevli hale gelmesi birçok gelişimi de peşinden sürükledi. Hem çamaşır yıkamaktan hem ütülemekten kalan vakti kendimize ayırmamak için de bir nedenimiz kalmadı. Nanoteknoloji sadece kumaşlarda değil, kendini yüzey temizleyicilerde de göstermeye başladı. Parke, mutfak ve banyo gibi yüzeyler için de ayrı ayrı ürünler üretip temizlikten büyük verim ve kolaylık sağladı. Böylece siz hem temizliğinizi daha erken sürede bitirip  hem de nanoteknolojili ürünlerle temizlik yaparak evinizin ömrünü uzatmış oldunuz. Her şey sadece bilimin maddeyi bu kadar işlevli hale getirebilmesinden kaynaklandı. Şayet tüm kadınlar adına bir şeyler söylemek gerekirse, tek temennimiz nanoteknolojinin tüm hayatımıza en kısa sürede adapte olmasıdır.  

 


Send this to friend