Anasayfa » Sektörler » Nanoteknoloji » Türk Firmasından Ev Hanımlarını Sevindirecek Buluş
Türk Firmasından Ev Hanımlarını Sevindirecek Buluş

Türk Firmasından Ev Hanımlarını Sevindirecek Buluş

Bursa firması Elvin Tekstil, ODTÜ ve TÜBİTAK’ın desteğiyle dünyanın ilk kendi kendini temizleyen perdesini üretti.

Küresel ısınma nedeniyle su kaynaklarının azalmasıyla birlikte hemen her alanda daha az su tüketimini sağlayacak çözüm arayışlarına başlandı.

Bursa firması Elvin Tekstil de zahmetli olduğu kadar, çok miktarda su tüketimine de neden olan perde yıkanmasına “susuz” bir çözüm bulabilmek amacıyla başlattığı Ar-Ge çalışmalarından olumlu sonuç aldı.

ODTÜ ve TÜBİTAK’ın desteğiyle çalışmalarını sürdüren Bursa firması, yepyeni bir buluşa imza atarak dünyanın ilk kendi kendini temizleyen perdesini üretti.

İki yıllık çabanın sonucunda nanoteknoloji ile üretilen perde, yıkanarak bile çok zor geçen çay,  şarap, yağ gibi güçlü organik lekeleri 24 saat içinde asılı durduğu yerde kendi kendine temizleyebiliyor.

Lekeleri yok etmesi için sadece güneş ya da oda ışığına ihtiyaç duyan bu ürüne Green Guard (Yeşil Koruma) adı verildi.

Green Guard,  sadece kendi kendini temizleyerek su tüketimini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda mikroorganizmaları da üzerinde barındırmıyor. Green Guard’ın üretimi sırasında toksik ürünler kullanılmıyor ve doğaya atıklar salınmıyor.

Tüm bu nedenlerle çevre dostu bir ürün olma özelliği taşıyan Green Guard, perde yıkama, perdeyi kornişlerden çıkarma, yeniden takma gibi zahmetli işleri de ortadan kaldırmasıyla da ev hanımlarını sevindirecek, onların yeni gözdesi bir ürün olacağa benziyor.

Türk insanını gururlandıran  bu başarılı buluşu nedeniyle Elvin Tekstil’i tebrik ediyoruz!

Kaynaklar: 

  • http://elvin.com.tr/tr/kendini-temizleyen-urunler
  • http://www.kimsankat.com/haberoku.php?haberid=59

Send this to friend