Anasayfa » Sektörler » Polimer ve Plastik Teknolojisi » Elektrik Depolayan Kağıt: Güç Kağıdı

Elektrik Depolayan Kağıt: Güç Kağıdı

İsveç’te bulunan Linkoping Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucu enerji depolayabilen bir çeşit kâğıt üretildi. Tabi tahmin edebileceğiniz gibi üretilen bu kâğıt kullandığımız standart kâğıtlardan biraz daha farklı. Şu an kullanılmakta olan diğer bataryalardan ve kapasitörlerden farklı olarak enerji kâğıdı basit yenilenebilir selülozdan ve kolayca elde edilebilen polimerlerden üretiliyor. Ayrıca oldukça hafif, tehlikeli kimyasallar ya da ağır metaller içermeyen su geçirmez bir üründür.

Üretilen bu materyal siyah bir kâğıt görünümüne sahipken dokunduğunuzda plastikmiş gibi bir his verir. Fakat yine de standart bir kâğıt özelliklerine de sahip olan bu güç kâğıdını katlayabilirsiniz. Örneğin araştırmacılar güç kâğıdıyla kuğu yapmaktan çekinmemişler.

Güç kâğıdının boyutlarını incelediğinizde aslında ne kadar küçük olduğunu anlayacaksınız çünkü sadece 15 santimetre çapında ve 0,5 milimetre kalınlığındadır. Bu küçük kâğıt boyutunun aksine oldukça fazla enerji taşıyabilir. Güç kâğıdı 1 Farad’lık bir enerjiyi depolayabilmektedir. Bu arada 1 Farad enerji şu anda elektrikli aletlerde kullanılan süper-kapasitörlerindeki enerji kadardır.

elektrik-depolayan-kagit-güc-kagidi-1Araştırmacılar bu kâğıdı elde edebilmek için selüloz liflerinin yüksek basınçlı su ile parçalar. Parçalanan bu liflerin çapı 20 nanometrelere ulaştığında bu lifler elektrik yüklü polimerlerin olduğu bir sıvıya batırılır. Ardından polimerler liflerin etrafını ince bir katman halinde kaplar. Kaplanan bu lifler düğüm halindedir ve düğümlerin içindeki sıvılar elektrolit olarak işlev görür. Merak edenler daha ayrıntılı prosesi Advances Science’da bulabilirler.

Araştırmacılar üretilen bu yeni güç kâğıdının küçük aletlerin enerji depolanmasında önemli bir gelişme olabileceğini ileri sürüyor. Hatta daha ileri çalışmaların yüksek kapasitelerdeki enerji ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünüyorlar.

Kaynaklar

Dockrill, P, (4 Aralık 2015). Scientists have figured out how to store electricity in ‘paper’. Erişim Tarihi: 7 Ağustos 2016, http://www.sciencealert.com/scientists-have-figured-out-how-to-store-electricity-in-paper
New ‘Power Paper’ Stores Electricity. Erişim Tarihi: 7 Ağustos 2016, http://www.seeker.com/new-power-paper-stores-electricity-1770546314.html
Scientists Develop Paper That Can Store Energy. Erişim Tarihi: 7 Ağustos 2016, http://futurism.com/scientists-develop-paper-can-store-energy/

Send this to friend