Kromizm - Polimer - Renk
Kromizm

Kromizm

Bukalemun nasıl renk değiştirir hiç düşündünüz mü? Bukalemunlar, bulunduğu çevre şartlarına göre renk değiştirme özelliğine sahiptir. Peki sadece bukalemunlar mı? İşte bu sorunun cevabı sizi oldukça şaşırtacak.  Doğada bu özelliğe sahip daha birçok madde mevcut. Bu tür materyallere ise kromik materyaller deniyor.

Kromizm, maddenin çeşitli uyarıcılar sonucunda geri dönüşümlü olarak renk değişikliğine uğrama prosesidir. Bu uyarıcıların türüne bağlı olarak kromizm de alt dallara ayrılır. Örneğin; uyarıcı ısıysa bu “thermokromizmdir” ve ayrıca en yaygın olan kromizm türüdür. Diğerleri ise; uyaran ışıksa “fotokromizm”, pH ise “halokromizm”, elektronlar ise “elektrokromizm” şeklinde çoğaltılabilir.

Kromizm örneklerini birçok alanda görmek mümkündür. Güneş gözlüklerinin camlarının gün ışığına çıkınca koyulaşıp kapalı ortamda açılması bir fotokromizm örneği iken, akvaryum camlarına yapışan ve renk değiştiren termometreler bir termokromizm örneğidir.

Kromizm - Fotokromik Güneş Gözlüğü Camları

Fotokromik Güneş Gözlüğü Camları

Kromizm - Termokromik Termometreler

Termokromik Termometreler

Kendiliğinden kromik özelliğe sahip olmayan malzemeler, uygulanan çeşitli işlemler sonrası farklı uyaranlara farklı tepkiler verebilme özelliği kazanabilirler. Örneğin; istenilen  bir maddenin yüzeyinde saç telinden bile bin kat küçük delikler açılarak, maddenin farklı kısımlarının ışığı farklı şekilde yansıtması sağlanabiliyor. Elde edilen renk skalası ise son derece geniş oluyor.

Kromizm çalışmalarının ilerlemesiyle, bu malzemelerle günlük hayatımızda daha çok iç içe olacağız gibi gözüküyor. Renk değiştiren duvar boyalarından görünmez pelerinlere kadar birçok  buluş bu bilim dalı sayesinde geliştirebilir hale geliyor.

Kaynaklar

  • Erişim Tarihi 16.02.2017, https://www.academia.edu/9415911/Chromism_1_
  • Erişim Tarihi 16.02.2017, Vaibhav Jain & Akshay Kokil(2015), Optical Properties of Functional Polymers and Nano Engineering Applications

Send this to friend