Anasayfa » Sektörler » Polimer ve Plastik Teknolojisi » Petrokimya Sektörü ve Üretim Alanları

Petrokimya Sektörü ve Üretim Alanları

Adından da anlaşıldığı üzere ham maddesi petrole dayanan petrokimya sektörü, petrol rafineri ürünleri ve tüm plastik, lastik vb. birçok ürünün üretilmesine kaynaklık eder. Türkiye’de adını ilk olarak 1960’lı yıllarla beraber duyurmaya başlayan sektör, petrolün kaynak olarak kullanılmaya başlandığı tarihe kıyasla oldukça geç ortaya çıkan bir sektör olarak yerine almaya başlamış.  Aslına bakılırsa bu durumun birçok nedeni olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Genel olarak dünya ekonomisi, rafineri sorunu, petrol ve petrol ürünlerinin kullanım azlığından kaynaklanan ihtiyaç azlığı petrokimya sektörünün Türkiye’de piyasaya geç atılmasının ana nedenlerinden biri. Elbette bu durumu şirket bazlı olarak düşündüğümüzde de henüz petrokimya alanına atılacak büyük kapasiteli kuruluşların olmaması da ara nedenlerden bir tanesi. Ancak 1965 yılında ilk petrokimya sanayinin kurulmasıyla beraber sektör Türkiye’de hızlı bir gelişim göstermiştir. Bu durum da sektörün ve ürünlerin tanınması, iç pazarda talebin artmasını sağlamıştır. Günümüz sektörünü düşündüğümüzde ise sektör önemli bir noktaya ulaşmıştır.

Bugün Türkiye’de üretilen tüm kimyasal ürünlerin %25’i petrokimya sektörüne aittir. Özellikle petrokimyanın birçok sektöre ara girdi sağlaması ve hayatımızın hemen her alanında daha ucuza temin edilen petrokimya ürünlerinin kullanım sıklığının artması petrokimya sanayini epey geliştirmiştir. Hali hazırda şuan Türkiye’de kişi başı plastik tüketim oranı yılda 45 kilo civarı iken bu durum yabancı ülkelerde oldukça yüksek seviyelerde. Yani Türkiye’de yüksek bir pazar payı olmasına karşın, pazardaki doygunluk seviyesinin tam anlamıyla yeterli olduğu söylenemez. Bu durumda elbette cam vb. diğer ürünlerin de pazar paylarının etkisi olduğu söylenebilir.

petrokimya-sektoru-ve-urunleri-01

 

Petrokimya sektörünün en çok üretim yaptığı alanları söyleyecek olursak eğer, %30’luk bir payla ambalaj sanayi başı almaktadır. Gıdadan, temizliğe, mobilyadan, otomotive kadar bugün hemen her sektörün ambalaj tercihi plastik vb. ürünler olmaktadır. Daha ucuza temin edilmesi, taşınma kolaylığı gibi birçok etken de ambalajda plastik ürün tercihini artırmıştır. Ambalaj sanayinden sonra sırayı yapı ve inşaat ürünleri almaktadır. Son zamanlarda hızla büyüyen yapı ve inşaat sektörü gelişimini plastik tüketim oranıyla paralel olarak ilerletmektedir. Ambalaj, yapı ve inşaattan sonra bu sırayı otomotiv mobilya gibi birçok sektör takip etmektedir. Plastik ve plastik ürünlerin kısaca zararlarından da bahsederek yazıma devam istiyorum.

  1. Plastik ürünler birer karbon türevidir. Bu nedenle de kimyasal değişikliklere uğrayıp insan sağlığını tehdit etmektedir.
  2. Plastik ürünlerde bulunan Bisfenol ABPA isimli bir madde ise içerdiği zararlı maddelerle kalp hastalığı riskini artırıp kalp hastalıklarına doğrudan yol açmaktadır.
  3. Plastikler ürünlerin ısıya duyarlılıkları oldukça fazladır. Bu da plastikte kimyasal değişikliğe yol açarak zehirli maddeler oluşmasına sebep olur. Bu zehirli maddeler daha sonra kanserojen maddelere dönüşerek yine insan sağlığında büyük sorunlara yol açabilir.
  4. Toprak ve suya karışan zararlı plastik ürünler zamanla toprak ve suyu da zehirler. Bu durumsa hem toprak ve suda yaşayan canlıların yaşamını tehdit edip aynı zamanda doğal döngüye zarar verir. Yani topraktan gelen zehirli besinle yine bizler karşı karşıya kalırız.
  5. Plastik ürünlerle kirletilen denizler, denizlerimizin kirlilik oranını artırmakta ve genel olarak ileriki nesillere temiz bir dünya bırakılmasını engeller.
  6. Aynı zamanda plastik ürünlü ambalajlar, poşet vb. gibi ürünlerle doğrudan temas halinde olmamızdan dolayı erkek ve kadınlarda ayrı ayrı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bunlardan bazıları; erkeklerin testislerine ve kadınların yumurtalıklarına zarar verip kısırlığa yol açmaktadır.

 

Send this to friend