Anasayfa » Sektörler » Polimer ve Plastik Teknolojisi » Şeker ve Karbonhidrat Kullanarak Plastik Üretmek Mümkün mü?

Şeker ve Karbonhidrat Kullanarak Plastik Üretmek Mümkün mü?

Gelecekte biyo-bozunur plastiklerin şeker ve karbondioksitten üretilerek sürdürülebilir olmayan ve petrolden üretilen(Bisphenol A (BPA) kökenli) plastiklerin yerine geçileceği düşünülüyor.
Bath Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Kimya Teknolojileri Merkezi (CSCT) tarafından yapılan araştırmalar bazı biyo-bozunur plastiklerin bu şekilde üretilebileceğini göstermektedir. Bunlar arasında polikarbonat içekli şu şişeleri, DVDler, temizlik ürünleri için kullanılan depolama kutuları ve telefon kılıfları yer almaktadır. Polikarbonatlar, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır ve bu sebeplerden dolayı  inşaat sektörünün yanı sıra günlük hayatta kullanılan birçok malzemenin üretiminde de rol oynamaktadır. 
Yapılan araştırmalarda polikarbonat üretimi için alternatif arayan bilim adamları, biyo-bozunur plastiklerin daha ucuza ve daha güvenli şekilde üretilmesi için çalışmalar yapmışlardır. Düşük basınç ve oda sıcaklığı kullanarak alternatif çalışmalar yürütmüşlerdir. Bu çalışmalar sırasında şeker ve karbondioksiti hammadde olarak kullanarak yeni bir süreç başlamışlardır. Üretilen yeni tip polikarbonatların, BPA kökenli plastikler kadar güçlü, şeffaf ve çizilmeye karşı dayanıklı olduğu ve aynı zamanda diğerleri ile benzer fiziksel özellikler gösterdiği bulunmuştur. Ancak ortaya çıkan bu yeni tip polikarbonat, toprak bakterilerinin enzimleri tarafından parçalanarak tekrardan karbondioksit ve şekere ayrıştırılabilmektedir. Bu yeni süreç, aynı zamanda BPA kullanılarak üretilen polikarbonatlar sırasında ortaya çıkan ve çok zehirli olan fosgeni de ortadan kaldırmaktadır. Bu biyo-bozunur plastiklerin üretim sürecinde çok zehirli olan fosgen yerine karbondioksit kullanmaktadır ve plastik BPA kökenli olmadan üretebilmektedir. Bu süreç daha güvenli olmasının dışında aynı zamanda daha temiz bir üretim prosesidir.

Üretilen yeni tip biyo-bozunur plastiklerin biberonlar ve gıda kapları gibi depolama alanlarında kullanılarak mevcut petrol kökenli polikarbonatlar ile değiştirilmesi düşünülmektedir.
Bilim adamları araştırmalar tamamlanırken DNA’nın yapısında bulunan şekerden(timidin) etkilendikleri belirtmişlerdir. Timidini bir çok yeni polikarbonat plastik yapmak için bir yapı bloğu olarak düşünerek araştırmalara başlamışlardır. Timidin zaten vücut yapısında bulunduğu için, bu plastiğin gelecekte doku aktarımı adına biyo-uyumlu olacağını ve organ nakillerinde büyük kolaylık sağlayacağını öngörmüşlerdir. Araştırmacılar ayrıca, riboz ve mannoz gibi diğer şekerleri kullanarak çalışmaları onlarlada sürdüreceklerini belirtmektedirler.

Kaynaklar:

University of Bath. (2017, June 13). Plastic made from sugar and carbon dioxide. ScienceDaily. Retrieved June 19, 2017 from www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170613111639.htm

 

Send this to friend