Anasayfa » Sektörler » Polimer ve Plastik Teknolojisi » Silikon ve Oksijen Atomlarından Oluşan ‘İkinci Cilt’

Silikon ve Oksijen Atomlarından Oluşan ‘İkinci Cilt’

Cildimiz yaşlandıkça esnekliğini kaybeder ve değişikliklere karşı daha az dayanıklı hale gelir. Güneş ışığına maruz kalan ciltler ise bu özelliklerini daha hızlı kaybeder ve bu da cildimizin toksinlere, mikroorganizmalara, radyasyona ve yaralanmaya karşı koruma yeteneğini daha da azaltır. Bunun doğrultusunda Massachusetts General Hospital‘daki bilim adamları geçici olarak cildi saran, koruyan ve kırışıkları düzeltebilen yeni bir malzeme geliştirmek için yaklaşık 10 yıl önce çalışmalara başladılar. İnsanlar üzerinde yapılan testler sonucunda, gözaltı torbalarına uygulanan malzemenin göz altı torbalarını yeniden şekillendirerek ve aynı zamanda cildin nem miktarını artırarak başarılı sonuç verdiği görülmüştür.

İkinci cilt için başlatılan çalışmalarda deride ince, fark edilmeyen bir tabaka olarak uygulanabilen silikon esaslı bir polimer yapısı oluşturarak, bu polimerin sağlıklı, genç bir cildin mekanik ve elastik özelliklerini taklit edebilir hale getirilmesi hedeflenilmiştir. Çalışmalar esnasında olası yüzlerce polimer için bir kütüphane oluşturulmuştur. Bu polimerlerin kimyasal yapıları siloksan olarak bilinen silikon ve oksijen atomlarından oluşmaktadır. Bu polimerler çapraz bağlı polimer tabakası (XPL) olarak bilinen bir ağ düzenlemesine göre uyarlanmıştır. Bu malzemenin yapılan laboratuvar testlerinde, yüzde 250’den fazla gerilip daha sonra başlangıç haline kolayca dönebildiği gözlemlenmiştir.(cildimiz yaklaşık yüzde 180 uzatılabilir).Ardından, araştırmacılar bu polimerleri, sağlıklı cildin görünümünü, mukavemetini ve elastikiyetini en iyi taklit edecek olanı bulmak için insanlar üzerinde çeşitli çalışmalar tamamlamışlar. Bu çalışmalardan birinde  XPL,göz altı torbalarının bulunduğu bölgeye uygulanmıştır. Gözaltı torbaları genellikle cildin yaşlanmasıyla birlikte deri altındaki yağ yastığının ortaya çıkması ile oluşur. İkinci cilt olarak adlandırılan bu polimer uygulandığında etkisi yaklaşık 24 saat süren ve cildi bir baskı kuvveti ile toparlayan bir etki ortaya çıktığı görülmüştür. Malzemenin elastikiyetini ölçmek için yapılan testlerden birinde ise XPL önkol derisine uygulanmıştır. XPL ile muamele edilen cilt, tedavi edilmemiş deriden daha hızlı başlangıç konumuna geri dönerek daha esnek olduğunu kanıtlamıştır.

Bunlara ek olarak, araştırmalar sırasında bu polimerin kuru ciltten su kaybını önleme yeteneğini de test edilmiştir. Uygulamadan iki saat sonra yeni XPL ile tedavi edilen cilt, üst seviye bir nemlendirici ile muamele edilen ciltten çok daha az su kaybına uğradığı görülmüştür. Bu çalışmayı doğrulamak için yapılan bir diğer testte ise XPL ile tedavi edilen cildin vazelin ile kaplanılan ciltten çok daha fazla su tuttuğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu çalışmalara katılan kişiler XPL giymekten rahatsızlık duymadıklarını belirtmişlerdir. 

İkinci cilt olarak adlandırılan bu malzeme daha da geliştirildiğinde egzama ve diğer dermatit türleri gibi birçok cilt rahatsızlığının tedavisine yardımcı olarak cilt koşullarının tedavisinde kullanılan teknolojinin tıbbi uygulamalarda da yerini alacak gibi gözüküyor. Ayrıca araştırmacılar, ikinci cildin uzun süreli ultraviyole koruması sağlayacak şekilde geliştirilerek cilt kanseri içinde önlem olacağını belirtiyorlar.

Kaynaklar:

Massachusetts Institute of Technology. (2016, May 9). ‘Second skin’: New material temporarily tightens skin: Polymer could also be used to protect dry skin, deliver drugs.

ScienceDaily, Retrieved March 27, 2017 from www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160509115127.htm

 

 

Send this to friend