Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » 3D Yazıcılar ile Organ Üretimi

3D Yazıcılar ile Organ Üretimi

3D yazıcı ile organ üretmek! Eminiz ki bir yerlerde okuduğunuzda ya da duyduğunuzda size de ilginç gelmiştir. Bu kadarı da mümkün değildir diye düşündüğümüz ve bizi oldukça heyecanlandıran bir konu. Günümüzde, yüksek hızla ilerleyen bir teknoloji neredeyse her şeyi mümkün kılabiliyor.

Organlar, insanın yaşamını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz biyolojik parçalardır ve organların yenilenmesi oldukça zordur. Bu pahalı vücut parçalarımızın yenilenmesi bir tek organ bağışı ile mümkün olabilmektedir. Günümüzde de organa ihtiyacı olan birçok hasta mevcutken nakil ameliyatları maalesef çok fazla sayıda değildir. Bu sorunu ortadan kaldıracak bir teknoloji üzerine gerçekten güzel çalışmalar yapılıyor ve 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla organlar üretilebiliyor.

Tıp bilimi, bilindiği üzere çok hızlı gelişen ve gelişmesinin de insanlık tarihinde büyük önemi olan bir bilim dalıdır. Gelişen diğer teknolojiler ile de kontakta olan bu bilim dalı insanoğlunun sorunlarına sürekli çözüm arayışındadır. Üç boyutlu biyo yazıcılar, özellikle Rejeneratif Tıp alanında kullanılan ve pek çok sorun için umut vaat edici çözümler üreten ileri teknolojik biyomedikal cihazlardır. Bu cihazlarda 3D (3 boyutlu) baskı ise bir modelin çıktısının alınması olayıdır. 3D yazıcılar bilgisayar kontrollü endüstriyel bir robot türüdür aslında.

Üç boyutlu baskı işlemi, canlı hücrelerin hassas konumlandırılmasıyla karmaşık biyolojik yapıların (doku ve organ) katman katman oluşturulmasından ileri gelmektedir. 3 boyutlu yazıcılarda mürekkep yerine hücreler kullanılmaktadır.

Baskı işleminin yapılabilmesi için ilk önce taklit edilecek doku veya organın detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Yazıcı hafızasına yüklenen bu bilgiler ışığında doku veya organ basımı mümkün hale gelmektedir. İlk olarak kemik ve kıkırdak dokusu basılırken daha sonra kulak ve burun baskıları alınmaya başlamıştır, şimdilerde ise karaciğer ve böbrek baskıları alınmaya çalışılmaktadır.3D-Yazicilar-ile-Organ-Uretimi-01

3D biyo yazıcılar ile organ üretimi 7 saat gibi kısa sürelerde üretilebilmektedir. Organ nakli bekleyen zor durumdaki insanları düşündüğümüzde bu gerçekten sevindirici bir haberdir. İnsan vücuduna %100 uyum sağlayabilen organ üretimi için daha fazla çalışılması gereklidir ancak şimdiden yüksek rağbet göreceği kesin.

Bu teknoloji ile ilgili çalışmalar dünyada ve Türkiye’de de devam etmektedir. Hatta Sabancı Üniversitesi’nde ilk kez 3 boyutlu yazıcıda aort damar dokusu geliştirilmiştir.

3D-Yazicilar-ile-Organ-Uretimi-02

Kaynaklar

“Dünya’da ilk kez 3 boyutlu yazıcı ile Aort Damar dokusu Sabancı Üniversitesi’nde geliştirildi.” Erişim Tarihi : 09.03.2016  http://www.kuark.org/

Aydın, L. (2014) “Üç boyutlu yazıcıyla ayak bileği ortezinin tasarımı ve geliştirilmesi”, Master tezi, Kocaeli Üniversitesi

Murphy, S. V. & Atala, A. (2014) “3d bioprinting of tissues and organs. Nature Biotechnology.”

ErişimTarihi:11.03.2016“3D-Yazıcı-ile-Organ-Nakli-Mümkün-mü?-000” www.engineering.com

Send this to friend