Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Altın Nanopartiküller ile Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Altın Nanopartiküller ile Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Teksas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı böbrek hastalıklarının erken safhada tespit edilmesini sağlayan yeni bir teknik geliştirmeyi başardılar. Kimya ve biyokimya alanlarında profesör olan Dr. Jie Zheng ve meslektaşları çok küçük altın nanopartikülleri bir araya getirip floresan görüntüleme tekniği ile birlikte kullanarak çalışmalarını sürdürmekteler.

Zheng’e göre böbrek hastalıkları sanki sessiz bir katil çünkü böbrek hastalıklarının ilk safhaları çoğu hastada hiç bir belirti göstermeden ilerliyor. Hatta rutin kan ve idrar testlerinde bile böbreğin yüzde atmışlık ya da yetmişlik kısmı görevini yitirmiş olsa bile tespit edilemiyor. Bunun nedeni ise eğer bir böbreğimiz görevini yerine getiremese bile diğeri tüm görevi üstüne alıyor olması.

CDCP’ye ( Center for Disease Control and Prevention) göre Amerika nüfusundaki yetişkinlerin %10 ( 20 milyon ) kronik böbrek hastalıklarından muzdarip. 65 yaş ve üzeri hastaların 2012 yılında tedavi ücreti ise 45 milyar doları bulmakta.

Floresan görüntüleme tekniği, laboratuvarlarda iç organlar üzerindeki çalışmalarda ve ilaçların organlara etkisi üzerinde sıkça kullanılan ucuz bir alet. İlk önce hastaya organik bir boya veriliyor sonra yakın kızılaltı ışığı hastanın vücuduna nüfuz ettiriliyor. Boya farklı dalga boyundaki ışınları emdiğinde detektör ya da kameralar tarafından tespit ediyor. Bu teknik erken safhadaki böbrek hastaları için kullanılamıyordu çünkü organik boyalar böbreklerde yeterli kontrastı sağlayamıyordu. Bu yüzden Zheng ve ekibi altın nanopartikülleri bitki ve hayvan hücresinde bulunan glutatyon molekülü ile kaplayarak daha iyi bir görüntüleme sağlamayı başardılar. Zheng ayrıca bu görüntüleme tekniğinin böbrek hastalıklarının tespiti için kullanılan diğer görüntüleme tekniklerinden daha ucuz olduğunu ekledi.

Kaynaklar:

Gold nanoparticles may help improve understanding, detection of kidney disease. Erişim tarihi: 28 Nisan 2016 http://phys.org/news/2016-04-gold-nanoparticles-kidney-disease.html

Send this to friend