Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Önemli Gelişme

Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Önemli Gelişme

Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan “Alzheimer” çok tehlikeli bir hastalıktır. Neyse ki EPFL’den  (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Lozan şehrinde bulunan federal teknik üniversite) bilim insanları, alzheimer hastasının bağışıklık sisteminin bu hastalığa karşı savaşmasını sağlayan, dokuya aşılanan bir kapsül geliştirmeyi başardılar.

Alzheimer’ın sebeplerinden biri olarak bilinen “amyloid beta” adlı protein, beynin farklı bölgelerinde olması gerekenden fazla birikerek sinir hücrelerine zehirli etki bırakan protein plaklarına neden olmaktadır. Bu plaklar ile savaşmanın en güçlü yolu da amyloid proteinine karşı üretilen antikorlar ile mümkün. Ama bu, pek çok aşı işlemiyle gerçekleşmekte ve bazı yan etkileri de beraberinde getirmektedir. “Brain” isimli dergide yayımlanan makaleye göre EPFL, bu yan etkileri önlemek için amyloid beta proteininin antikorunu içeren biyoaktif  bir kapsül geliştirdiler. Bu kapsül deri altına yerleştirildikten sonra kan dolaşımına antikorları bırakıyor ve hedeflerine ulaşması sağlanıyor. Kapsül genetik mühendisleri tarafından 27 mm uzunluğunda, 12 mm genişliğinde ve 1.2 mm kalınlığında; bağışıklık sistemini kendisine karşı tetiklemeyecek şekilde üretildi.

alzheimer -hastaliginin-tedavisinde-önemli-gelisme-1

( Şekilde sol üst kısımda mavi renk ile gösterilen biyoaktif kapsül ve sağ üst kısımda koyu mavi şekiller antikorlar. Sol alt kısımda Alzheimer hastalığı olan fare beyni ve sağ alt kısımda ise tedavi edilmiş fare beyni gösterilmektedir.)

Fareler üzerinde yapılan 39 haftalık deneyler sonucu, kapsülden gönderilen antikorlar ile beyindeki fazla amyloid beta birikiminin önlendiği gözlemlendi. Bu başarılı deneyler alzheimer hastaları için umut verici görünüyor. Üstelik bu yöntemin sadece alzheimer için değil, diğer nörodejeneratif  hastalıklar (parkinson hastalığı, huntington hastalığı ve ALS hastalığı)  için de kullanılabileceği düşünülmektedir.

Kaynaklar:

  • Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, “An implant to prevent Alzheimer’s”, Mart 2016.
  • Görsel Kaynak: https://www.sciencedaily.comErişim Tarihi: 17 Mart 2016.

Send this to friend