Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Antioksidanların Keşfi: Cuprac Yöntemi

Antioksidanların Keşfi: Cuprac Yöntemi

Antioksidankelimesini duymayanımız yoktur. Özellikle yaşlanmayı geciktirici etkisi, antioksidan içerikli ürünleri günlük yaşamımızda kullanmaya başlamamız için bir adım oluşturdu. İnsan anatomisi incelendiğinde, oksidan-antioksidan dengesi söz konusu. Hastalık esnasında oksidanlar, antioksidanlara baskın geliyor ve DNA’ya, proteinlere ve lipitlere saldırarak dokularımıza zarar veriyor. Bu zarar da günümüz hastalıkları; kanser, alzheimer, kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Antioksidan içerikli besinleri tüketerek, hastalıklarla savaşmak ve sağlımızı korumak mümkün. Peki, hangi besinler ne kadar antioksidan içeriyor, biliyor muyuz?

Araştırmalar doğrultusunda, besinlerdeki antioksidanlardan yeterince yararlanabilmek için, hangi besinlerde bulunduğu ve içerdikleri miktarları tespit etmek, günümüzde mümkün. 2004 yılımda keşfedilen CUPRAC (Cupric Reducing Antioxidant Capacity) yöntemi ile bu bilgilere ulaşmak artık daha kolay ve hızlı bir hale geldi. Bu yöntem sayesinde yediğimiz et ve süt ürünleri, meyve ve sebzelerden içtiğimiz süt, meyve suları ve bitkisel çaylara kadar birçok ürünün antioksidan kapasite değerleri belirlenebiliyor.

 

CUPRAC Yöntemi ile Analiz

Bakır (II) redüksiyon kapasitesine dayanarak, toplam antioksidan miktarını ölçmeye dayanan bir yöntemdir. Kromojenik bir redoks reaktifi olan bis(neokuproin)-bakır(II) klorürü kullanarak, hem hidrofilik hem de lipofilik toplam antioksidan miktarı kolaylıkla tayin edilebilir. Hazırlanan çözeltiye, antioksidan içeriği belirlenecek besinden özüt alınıp çözeltiye ilave edilir. Oluşan sarı renkli çözelti, spektofotometre cihazına konulur ve sarı rengin şiddetine göre besinlerdeki antioksidan miktarı belirlenmiş olur. Bu yöntemle, kısa sürede doğru sonuçlar almak mümkün. Ayrıca diğer yöntemlere göre de bazı avantajları var. Kullanılan diğer yöntemlerle ölçülemeyen bazı besinlerin (sarımsak-ve-soğan) içeriğinde, miktarı tespit etmek mümkün. Ayrıca analiz sırasında laboratuvar ortam şartları (nemi ışık, ısı) etkisi olmadan ölçümler gerçekleştirilebiliyor.

antioksidanlarin-kesfi-cuprac-yontemi-01

Cu (II)’nin Cu (I)’e İndirgenmesi


Bedenimize Hizmet Eden Antioksidan Zengini Besinler

Doğanın bize sunduğu antioksidan zengini besinler, bedenimize hizmet eden ve bizi koruyan ajanlardır. Antioksidan zengini besinlerde kısaca bahsedelim;

  • Meyveler Bakımından;
    İlk sırayı kuşkusuz üzüm almaktadır. Özellikle koyu renkli üzüm çeşitleri ve bu üzümlerin çekirdek kısımları, en yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Analizleri yapılan diğer meyvelerden de nar, portakal, elma ve vişne de antioksidanca zengin meyvelerdir.
  • Sebzeler Bakımından;
    Araştırmalar, renkli sebzeleri tüketmemizi tavsiye ediyor. Bu besinleri; kırmızı lahana, enginar, brokoli, kereviz, bezelye, yeşil biber, roka, soğan ve maydanoz olarak sıralayabiliriz.
Hücre Yenileyici Besinler

Hücre Yenileyici Besinler


Sağlığımız en büyük zenginliğimizdir. Doğru besinlerle onu korumak bizim görevimiz….


Kaynaklar

Send this to friend