Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » D Vitamini MS Hastalığına Çare Olabilir

D Vitamini MS Hastalığına Çare Olabilir

MS (Multiple Skleroz) hastalığının tedavisinde yaşanan son gelişme, hastalara umut ışığı olacağa benziyor. Bu çalışmaya göre, D vitamini tarafından aktive olan bir proteinin, MS hastalarındaki zarar görmüş miyelini onardığı ortaya çıktı.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bu araştırmaya göre; D vitamini, MS hastalığının çözümü olabilir.

Araştırmada, “Vitamin D reseptörü” proteini ile sinir hücrelerinde miyelin kılıf oluşumunu sağlayan “RXR gamma” olarak adlandırılan reseptörün benzerlik gösterdiği saptandı. D vitaminin beyin hücrelerine eklenmesiyle, %80 oranında “oligodendrosit” (miyelin yapan hücreler)’in üretildiği ortaya çıktı. D vitaminin verilmesi kesildiğinde ise RXR gamma proteininin tek başına oligodendrosit üretemediği, dolayısıyla da miyelin hücrelerini tamir edemediği görüldü.

d-vitamini-ms-hastaligina-cagre-olabilir-1

MS hastalığında, vücudun kendi bağışıklık sistemi, miyelinlere karşı atağa geçmekte ve onlara zarar vermektedir. Bu da beyne ve spinal korda giden mesaj iletimini engellemektedir. Bunun sonucu olarak hastada, hareket etmede zorluk, denge bozukluğu, ağrı ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Vücudumuz, miyelini onarabilmektedir ama ilerleyen yaşla birlikte bu onarım etkisini kaybetmektedir.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda D vitamin ile MS hastalığının oluşumu arasındaki ilişkiler araştırılmaktayken bu kez bilim adamları, hastalığın tedavisinde de kullanılabileceğinden yola çıkarak, miyelinin tekrar üretilmesini sağlamayı başardılar.

Şimdilik bu yöntemin sadece birinci faz araştırmalarda başarılı olduğu gösterilmiş ve yöntemin insan üzerinde etkilerini görebilmek için pek çok aşama gerekiyor olsa da, gelecekte D vitamin reseptörünü hedef alan miyelin onarıcı ilaçların üretilebileceği konuşuluyor.

Kaynaklar: 

“What is multiple sclerosis?”,  Erişim Tarihi: 17.06.2016

https://www.vitamindcouncil.org/health-conditions/multiple-sclerosis/

“Understanding Multiple Sclerosis (MS)”, Erişim Tarihi: 17.06.2016

http://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis#Symptoms1

“Vitamin D could repair nerve damage in multiple sclerosis, study suggests”, Erişim Tarihi: 19.06.2016

http://www.cam.ac.uk/research/news/vitamin-d-could-repair-nerve-damage-in-multiple-sclerosis-study-suggests

Görsel Kaynaklar:

 http://www.haberkita.com/haber/ms-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi-nelerdir/228802

http://www.dreamstime.com/stock-illustration-glial-cells-brain-neurons-neuroglial-non-neuronal-there-different-types-oligodendrocyte-image47546395

 

Send this to friend