Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Daha dayanıklı ilaçlar için yeni katalizör: Molibden Klorür
Daha dayanıklı ilaçlar için yeni katalizör; Molibden Klorür
Daha dayanıklı ilaçlar için yeni katalizör; Molibden Klorür

Daha dayanıklı ilaçlar için yeni katalizör: Molibden Klorür

MIT and Boston College’daki kimyacılar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda yeni bulunan bir katalizör sayesinde flor içeren kimyasal gruplar diğer moleküllere aktarılabiliyor. Bu katalizör, özellikle antibiyotik ve kansere karşı oluşturulabilecek yeni ilaçlar için büyük önem taşıyor.

İçeriğinde flor elementi bulunduran ilaçlar yapısı gereği diğer ilaçlardan daha dayanıklı ve etkili olmaktadır. Aynı zamanda bu ilaçların emilimi vücut tarafından daha kolay gerçekleştirilir. Bu sebeplerden dolayı araştırmacılar, floru veya flor içeren grupları triflorometil olarak ilaçlarda sunarak, ilaçları daha etkin ve dayanıklı hale getirmek istemektedirler.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda organik bağları kırmak ve yeni bağlar oluşturabilmek adına karbon elementi öncelikli olmuştur. Bunun üzerinde durulurken karbon atomları arasındaki çiftli bağların kırılması yada oluşumu üzerine birçok çalışma yapılmıştır.2005 yılında olefin metatezi olarak bilinen reaksiyon için bir katalizör bulunmuştur. Bu reaksiyon farklı olefinlerdeki atomların yer değiştirmesidir.

Bu reaksiyon için bulunmuş olan katalizör sayesinde değişik kimyasal gruplar karbon atomuna bağlanarak bağ oluşturabilmektedir. Daha sonralarda bu çalışma çiftli karbon bağlarından birine triflorometil grubu bağlanarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Reaksiyona katalizör (molibden klorür) eklenildiğinde çiftli bağ ve triflorometilin başka bir organik moleküle taşınabildiği görülmüştür. Bu katalizörün kullanımıyla birlikte triflorometilin diğer organik moleküllere yaklaşık  2-12 saat aralığında süren bir sürede taşındığı kanıtlanmıştır.

Araştırmayı sürdüren kimyacılar anser ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok ilaçta bulunan triflorometil grubunu çoğaltarak ilaçları daha etkili yapıp daha yeni özellikler kazandırmayı amaçlıyorlar.

Kaynaklar

  • Massachusetts Institute of Technology. (2017, January 23). Catalyst adds fluorine-containing groups to make new compounds: Introducing such groups to potential drugs could make them more effective. ScienceDaily.Erişim tarihi:05.02.2017 ,www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170123162312.htm

Send this to friend