Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Fazla Bilgiyi Beyinden Silmek Mümkün Oluyor!

Fazla Bilgiyi Beyinden Silmek Mümkün Oluyor!

İnsan beyni tam anlamıyla bir bilgisayara benzemektedir. Yaşanılanlar ve öğrenilen bilgiler dosyalar halinde beynimizde kayıt edilmektedir.

Beyin her ne kadar bilgisayarla bu kadar benzerlik gösterse de hala tam olarak çözülememiş bir organımızdır. Henüz tam olarak çözülemeyen mikro moleküler dengesizlikler nedeniyle depresyon, dengesizlik, Parkinson ve baş ağrısına kadar birçok nöropsikiyatrik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Artık TMS(transcranial magnetic stimulation) ile elektromıknatısların ürettiği manyetik alan oluştururak beyin hücreleri resetlenebiliyor. Evet, doğru! Artık beyni resetlemek mümkün!

TMS’de saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin yerleştirilmektedir. Kapasitörlerde tutulan enerji ile manyetik alan oluşturulur. TMS uygulamasında, dışarıdan elektrik akımı verilmeden kısa ve güçlü bir manyetik alan oluşturularak, beyin aktivitesi değiştirilmekte ve tedavi etkisini göstermektedir.

fazla-bilgiyi-beyinden-silmek-mümkün-oluyor-1

TMS Tedavisi Uygulaması

TMS ile beyinde yer işgal eden ve düşünce kıvraklığına engel olan zararlı ya da gereksiz kayıt dosyaları silinebiliyor. Yöntem özellikle, ilaca cevap vermeyen tedavilerde kullanılıyor. Depresyon başta olmak üzere birçok hastalığa çare olacak bu yöntem, psikiyatride ve nörolojik hastalıkların tedavisinde devrim yaratacağa benziyor.

Kaynaklar:

“TMS Can Help Reset Depressed Brain Activity”, Erişim Tarihi: 31.08.2016,

http://www.smartbrainandhealth.com/2016/03/29/tms-can-help-reset-depressed-brain-activity/

“About TMS Therapy”, Erişim Tarihi: 31.08.2016, http://www.tmscenterofnewyork.com/about-tms-therapy.php

“Frequently Asked Questions About TMS”, Erişim Tarihi: 31.08.2016, http://www.hopkinsmedicine.org/psychiatry/specialty_areas/brain_stimulation/tms/faq_tms.html

Erişim Tarihi: 31.08.2016, http://health.usnews.com/health-news/patient-advice/articles/2014/12/15/transcranial-magnetic-stimulation-what-is-it-and-who-needs-it

 

Send this to friend